+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi
  nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi


  nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi kısaca
  nergis çiçeğinin hikayesi

  nergis çiçeğinin mitolojik hikayesi.jpg

  Kendine âşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos (Nergis Çiçeği) adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte âşık olur. Ancak Narkissos (Nergis Çiçeği) bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır.

  Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda ‘eko’ dediğimiz yankılara dönüşür.
  Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos’u (Nergis Çiçeği) cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür.

  O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos (Nergis Çiçeği) da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.
+ Yorum Gönder


nergiz çiçeğinin mitolojik hikayesi