+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Sığırlar otların yapısındaki hangi maddeyi sindiremezler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sığırlar otların yapısındaki hangi maddeyi sindiremezler
  sığırlar otların yapısındaki hangi maddeyi sindiremezler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  sığırlar otların yapısındaki hangi maddeyi sindiremezler  Pek çok yerde gördüğüm sığırların, otlar içerisindeki selülozu sindiremez diye bir bilgi var. Ancak bu bilgi yanlıştır. İnsanların, kanatlıların ve karıncaların sindiremeyeceği doğrudur fakat sığırların bağırsaklarında bulunan bazıbakteriler, selüloz enzimi ile hidrolizlenir ve selüloz kısa zincirli yağasitlerine, karbondioksit (CO2), su (H2O ) ve metana (CH4) dönüştürülür. Selüloz hayvanda yağasitlerini, doku karbohidradını ve yağı yapmak üzere kullanılır, diğerleri dışarıatılır

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  sığırlar otların yapısındaki hangi maddeyi sindiremezler


  Pek çok yerde gördüğüm sığırların, otlar içerisindeki selülozu sindiremez diye bir bilgi var. Ancak bu bilgi yanlıştır. İnsanların, kanatlıların ve karıncaların sindiremeyeceği doğrudur fakat sığırların bağırsaklarında bulunan bazıbakteriler, selüloz enzimi ile hidrolizlenir ve selüloz kısa zincirli yağasitlerine, karbondioksit (CO2), su (H2O ) ve metana (CH4) dönüştürülür. Selüloz hayvanda yağasitlerini, doku karbohidradını ve yağı yapmak üzere kullanılır, diğerleri dışarıatılır.

+ Yorum Gönder