+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ünlü bir yazarın anı ve günlük örnekleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ünlü bir yazarın anı ve günlük örnekleri
  Ünlü bir yazarın anı ve günlük örnekleri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  cevap Ünlü bir yazarın anı ve günlük örnekler


  ANI
  Hatıra da denir. Bir kimsenin yaşadığı, gördüğü, içinde bulunduğu olayları, durumları ve yaşantıları sanat değeri taşıyan bir üslûpla anlattığı yazı türüdür. Ünlü yazar Andre Gidé göre anı yazmak, "ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. Yahya Kemal'e göre ise "ömrümüz anılardan oluşmuştur. Ömrü ileriye doğru uzatmak pek elimizde olmadığına göre kendimizi geçmişe verip uzun yaşamalıyız."

  Anılar, geçmişte yaşananlara sanatsal, siyasal ve bilimsel açıdan ışık tutmaları açısından önem taşır. Anılar, edebiyatçılar tarafından kaleme alındıklarında daha ilgi çekici ve sanatsal yönü güçlü yapıtlar ortaya çıkar.

  Anılar sonradan anımsanarak yazılabildiği gibi, olayın yaşandığı gün sıcağı sıcağına da yazılabilir.
  Çoğu yazarlar anılarını günlük olarak not ederler. Ne gün yazıldığını hatırlamak için tarih atılan, çoğu zaman her günün sonunda olup bitenin sıcağı sıcağına anlatıldığı, olaylarla ilgili yorumlar değerlendirmeler yapıldığı yazılara günlük veya günce denir. Pek çok insanın tuttuğu anı (hatıra) defteri bir tür güncedir..

  Edebiyatımızda pek çok anı örneği vardır. Örneğin; Ömer Faruk Toprak'ın Gönen Öyküler'i adlı kitabında ve Ahmet Rasim in Falaka adlı kitabında toplanan öyküler çocuklara yönelik anı öykülerdir. Halide Edip Adıvarın Türk ün ateşle İmtihanı, Falih Rıfkı Atay ın Atatürk ün doğumundan ölümüne kadar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu nun Gençlik ve Edebiyat Anıları, Oktay Akbal ın Günlerde, Halikarnas Balıkçısı'nın Mavi Sürgün, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu'nun bir lise öğrencisinin millî mücadele anıları anı kitaplarının en iyi örneklerindendir.

  Anılar, anı portre ve düz anılar olmak üzere ikiye ayrılır.
+ Yorum Gönder


ünlü yazarların günlük örnekleri,  ünlü yazarların anı örnekleri,  ünlü yazarlardan anı örnekleri,  yazarların anı örnekleri,  bir yazarın günlük örneği,  günlük örnekleri ve yazarları