+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Lazer ile böbrek taşı kırmak hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lazer ile böbrek taşı kırmak hakkında bilgi
  Lazer ile böbrek taşı kırmak hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lazer ile böbrek taşı kırmak hakkında bilgi

  ESWL özel bir alet tarafından oluşturulan şok dalgaları yardımıyla,cerrahi girişime gerek duymadan böbrek taşlarını parçalanmasıdır.Başarı taşın cinsine,sertliğine,büyüklüğüne ve idrar yolunda yerleştiği yere göre değişir.Tek bir seansta kırılabilen taşlar olabileceği gibi başka seanslara da ihtiyaç duyulabilir.ESWL sırasında rahatsızlık hissi ve ağrı duyulabilir.Bu nedenle tedavi öncesi ağrı kesiciler kullanılır. Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

  [/b]
  Böbrek taşları, çeşitli minerallerin ve başka maddelerin böbrekte toplanıp, katı parçacıklar halinde çökmesi sonucu oluşur.Eğer oluşan parçacıklar küçükse herhangi bir yakınmaya neden olmadan idrarla atılırlar. Daha büyük taşlar ise böbrekte veya idrar kanalında ( üreter ) bir yerde takılıp tıkanmaya yol açabilir.
  Böbrek Taşının Belirtileri :
  Şiddetli yan ağrısı ( Taşın bulunduğu yere göre, ağrı kasıklara ve uyluğun iç yüzüne yayılabilir)
  İdrarda kanama
  Ateş ve titreme ( enfeksiyon varsa )
  Bulantı ve kusma
  Kötü kokulu bulanık idrar
  İdrar yaparken yanma


  Böbrek Taşlarının Tanısında Kullanılan Testler :

  Direkt üriner sistem grafisi (DüSG) veya ultrasonografi

  Gerekirse ;

  [/b]

  İlaçlı Böbrek Filmi (İVP-İlaçlı Böbrek Filmi)
  Bilgisayarlı Tomografi (BT)

  Böbrek Taşlarının Tedavisi :  Küçük boyutlu böbrek taşlarının birçoğu idrarla atılır.Bunu kolaylaştırmak için :


  Günde en az 2 litre su içilmesi
  İhtiyaç olduğunda ağrı kesici alınması ve hareketli yaşam önerilir.  Taşın boyutuna ,yerine ,böbreğin durumuna göre üroloji uzmanı tarafından tedavi seçeneği belirlenir.
  İlaç Tedavisi


  Ameliyat ( Açık - Kapalı )


  Taş Kırma ( ESWL )
  ESWL ( TAŞ KIRMA ) NEDİR?
  ESWL özel bir alet tarafından oluşturulan şok dalgaları yardımıyla,cerrahi girişime gerek duymadan böbrek taşlarını parçalanmasıdır.Başarı taşın cinsine,sertliğine,büyüklüğüne ve idrar yolunda yerleştiği yere göre değişir.Tek bir seansta kırılabilen taşlar olabileceği gibi başka seanslara da ihtiyaç duyulabilir.ESWL sırasında rahatsızlık hissi ve ağrı duyulabilir.Bu nedenle tedavi öncesi ağrı kesiciler kullanılır.
  *Hasta sedye üzerine yatırılır.Skopi ( röntgen ) cihazı aracılığıyla taş odaklanır.Yüksek enerjili şok dalgaları içi su dolu balon aracılığıyla cilde zarar vermeden geçer ve taşı küçük parçalara ayırır.Daha sonra küçük taş parçaları idrar yoluyla vücuttan atılır.
  *İşlem yaklaşık bir saat sürer.
  *Genellikle boyutu 4 mm ve 2 cm arasında olan taşları parçalamada kullanılır.
  *Taş parçaları genellikle birkaç hafta içinde böbrekten atılır.
  ESWL KİMLERE UYGULANMAZ
  *Hamilelere ve kanama bozukluğu olan hastalara uygulanmaz
  ESWL SONRASI


  Aynı gün işinize dönebilirsiniz


  ESWL sonrası günde en az 2 litre su içiniz.


  ESWL seansları sonrası idrarınız 1-2 gün kanlı gelebilir.Bol su içildiği zaman idrarınızın rengi hızla açılır.


  Taşların atılma süreleri farklıdır ( 3-4 hafta veya daha fazla süre alabilir).


  Yan tarafınızda kızarıklık varsa bu normaldir ,birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolacaktır.


  ESWL sonrası hareketli olunuz.Yapılacak spor ve yürüyüş ile kum dökme hızınız son derece artar.ESWL sonrası gaz yapıcı gıdalardan uzak durunuz.Kum dökme işlemi sindirim sisteminizi rahatsız edebilir.


  ESWL sonrası ağrı olabilir.Bunun için gerekli reçete verilecektir.


  ESWL sonrası ateşiniz çıkarsa hiç ihmal etmeden doktorunuzla görüşünüz.


  ESWL sonrası randevularınızı aksatmayınız.Etkili bir tedavi için seanslarınızın kesintisiz yapılması gerekmektedir.


  Yeniden taş oluşumunu önlemek için böbrekten atılan taş parçalarınızı analiz ettikten sonra doktorunuz size kaçınmanız gereken besinleri önerecektir.


  ESWLnin şu an için böbreğe bir zararı yoktur.
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  Böbrek Taşı Nasıl Kırılır? Tedavi Yöntemleri Nedir?


  Böbrek taşı hastaları tedavi için doktora göründüğünde, öncelikle kuvvetli ağrı kesicileri ile hastanın ağrısı dindirilir. Yapılan kontroller ile böbrek taşının büyüklüğü ve yeri saptanarak tedavi şekli önerilir.  Böbrek taşlarının 6 mm’den küçük olduğu durumlarda, önerilen tedavi yöntemi ağrı kesici ilaç tedavisi ile birlikte bol bol su içerek böbrek taşının düşürülmesini sağlamaktır. 10 güne kadar bu tedavi ile düşmeyen taşlar, veya düşerek idrar kanalını tıkayıp ağrıya neden oluyorsa ya da böbrekte herhangi bir genişlemeye neden oluyorsa bu durumda diğer tedavi şekilleri uygulanır.  Böbrek taşı ameliyatına girişmeden evvel ESWL yöntemi ile böbrek taşı kırma tedavisi tercih edilir.  ESWL tedavi yönteminde böbrek taşları vücut dışından şok dalgaları (ses dalgaları) ile kırılmaya başlanır. ESWL böbrek taşı kırma tedavisinde başarı oranı %70 ila 80 arasında değişmektedir. Bu oran taşın büyüklüğü ve yerine göre değişebilir. Bazı böbrek taşı çeşitleri kırılmaya karşı dirençli olabilmektedir. Örneğin kalsiyum yapılı böbrek taşları sert yapıdadır ve zor kırılır. Sistin taşları da çok sert taşlar olup , ESWL tedavisi ile kırılma olasılığı düşüktür.

  ESWL tedavisi ile kırılamayan taşlar, veya kırıldıktan sonra üreter yolunun tıkanması gibi vakalarda Üreteroskopi denilen ameliyat yöntemi gerçekleştirilir. Kapalı böbrek taşı ameliyatı çeşiti olan Üreteroskopi ameliyatında böbrek taşlarının lazer ile kırılması yapılır. Üreteroskopi kapalı böbrek taşı ameliyatı hasta narkoz veya anestezi altında yapılır.  Bir önceki yazımız olan Böbrek Taşı Tedavi Yöntemi Nasıl Belirlenir? başlıklı makalemizde ameliyat çeşitleri, nasıl tedavi edilir ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

+ Yorum Gönder