+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiler
  japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiler 2. Ayşe
  Yeni Üye

  japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiler

  [SIZE=4]japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiler hakkında bilgi[/SIZE]
  Japonya'daki deprem Türkiye’yi etkiler mi?

  Japonya'daki depremi değerlendiren Ulusal Deprem Konseyi Üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 8,9 şiddetindeki depremin Türkiye'deki fay hatlarını etkilemeyeceğini belirterek yüreklere su serpti.
 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  japonyadaki deprem türkiye'yi nasıl etkiledi  Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı "Mega depremin Türkiye meydana gelebilecek bir depremle mukayese edilmesi doğru degil. Biz, Japonya ile hiçbir bakımdan benzerlik göstermiyor" dedi.

  Prof Dr. Doğan Perinçek ise, Türkiye'de Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu faylarının çok etkin olduğunu, bu nedenle büyük bir deprem beklendiğini ancak Japonya'daki kadar büyük bir tsunami meydana gelmeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Perinçek, "Türkiye olarak olası bir deprem sonrasında yapmamız gereken ilk iş, sahillerin boşaltılması olmalı. Oysa insanlarımız deprem olduğunda sahile iniyor. Oysa bu durum çok tehlikeli" diye konuştu.

  10 gün içerisinde dünyada yeni bir deprem beklenebilir

  İTÜ Maden Fakültesi Jefozik İBölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Japonya'daki depremin Marmara Depremi'nden 50 kat daha büyük olduğunu söyledi.

  Buradan çıkan enerjinin tüm ülkelere doğru yayıldığını vurgulayan Ercan, "Yeryüzü zangır zangır titriyor. Bu tür depremlerde yakın ve uzak etki vardır. Uzak etki bütün yer kabuğu şişme, büzülme hareketi, mekik, vurulma hareketi yer kabuğunun 10 kilometrelik gevrek bölümünde gıcırdama, gerginlik, boşalma ve ek gerginilik bindirmeleri vardır. Eğer ülkelerin diri kırıkları boyunca gerginliği taşma noktası boyunca kırıklar varsa Türkiye'de bunun payı yüzde 3 olur" dedi.

  Türkiye'de eğer uzak etki nedeniyle deprem beklenirse yüzde 52'sinin Kuzey Anadolu, yüzde 33'ünün Batı Anadolu, yüzde 12'sinin ise Doğu Anadolu kırığında beklendiğini ifade eden Ercan, şöyle konuştu:

  Yıkım gücü 12 şiddetinde "Büyüklükleri 4, 6, 6.5'e kadar olabilir. 10 gün içinde dünyada deprem beklenebilir. Denizin altında eğim atımlı kırıklarda gerçekleşirse tsunami dalgaları olacaktır. Dünya böyle bir olayı Endonezya'dan sonra ilk kez yaşıyor. Yıkım gücü 11-12 arasındadır. 12 en büyük güçtür. Bu depremler ne ilk ne sondur, gelecekte de olacaktır. Kıtalar yer değiştirmekte, yeni biçimler almaktadır. Bu deprem İstanbul'da olsaydı, bunu düşünmek dahi istemiyorum. Kentin yüzde 60'ı yıkılırdı."

  Türkiye'de olma ihtimali 'sıfır'

  Japonya'daki 8,9 büyüklüğündeki depreminin etkilerini değerlendiren Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Doğan Kalafat, böyle bir depremin Türkiye'de olma ihtimali riskinin sıfır olduğunu söyledi. Kalafat, "Büyük tsunamiler deniz tabanındaki büyük kırılmalar sonucu oluşuyor. Fizik olarak bizde böyle bir şeyin olması mümkün değil. Tsunami olması için çok büyük su kütlesi gerekiyor, derinlik gerekiyor, mesafe gerekiyor. Bu tür depremler çok sık olmuyor. Sumatra'dan sonra olan en büyük depremlerden biri. Pasifik levhasında olan depremler büyüklük açısından bizdekine göre çok daha büyük" dedi.

  Ege Denizi tehlikeli

  Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da, "Marmara Denizi'nde bu kadar büyük deprem üretecek fay ve enerji bulunmuyor. Ege Denizi ve Rodos civarları ile Akdeniz hariç Türkiye genelinde bu tür bir deprem beklenmiyor" diye konuştu.

+ Yorum Gönder