+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Yolcular Trafik Güvenliği Için Nelere Dikkat Etmelidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yolcular Trafik Güvenliği Için Nelere Dikkat Etmelidir
  yolcular trafik güvenliği için nelere dikkat etmelidir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yolcular Trafik Güvenliği Için Nelere Dikkat Etmelidir

  Yolcular Trafik Güvenliği Için Nelere Dikkat Etmelidir hakkında bilgi


  Trafik dediğimiz şey, karayolları üzerindeki insanların, hayvanların ve araçların her türlü hal ve hareketidir.

  Bizler sabah evden okula giderken, okuldan dönerken, yolda yürürken, sokakta oynarken, anne babamızla birlikte seyahat ederken hep trafiğin içindeyiz. Araçlarda bulunmadığımız zaman, karayolunda hareketli veya hareketsiz bulunan insanlara yaya diyoruz. Sadece araç kullananlar değil, yolda yürüyenler de trafik kurallarına uymalıdır.
  Nerelerden yürümeliyiz?

  Diyelim ki sabah evimizden çıktık ve okula gidiyoruz. Nereden yürüyeceğimizi bir yaya olarak hangi kurallara dikkat edeceğimizi bilmeliyiz. Mesela, cadde ve sokaklarda yürürken mutlaka yaya kaldırımlarından yürümeliyiz. Yaya kaldırımında giderken de her zaman sağ taraftan gitmeliyiz. Yaya kaldırımında ve sağdan giderken bile, kaldırımda yalnız yürüyormuş gibi yürüyemeyiz. Başkalarının da olabileceğini hesaba katmalı ve dikkatli olmalıyız.

  Diyelim ki gideceğimiz yolda yaya kaldırımı yok. O zaman ne yapacağız? Yolda yürümeyecek miyiz? Bunun da bir kuralı var: Eğer yaya kaldırımı yoksa yolun sol kenarından yürümeliyiz. Çünkü ülkemizde trafik sağ taraftan akar. Sağdan yürürsek araçlar arkamızda kalır ve biz araçları göremeyiz. Soldan yürüdüğümüzde araçlar karşımızdan gelecek ve biz araçları görebileceğimizden rahatlıkla gideceğimiz yere gidebileceğiz. Herhangi bir tehlike anında da önlem alma şansımız olacaktır.

  Demek ki yolda yürürken dikkat edeceğimiz en önemli kural buymuş:

  Yolda yaya kaldırımı varsa kaldırımın sağından, kaldırımı olmayan yolların sol kenarından yürümeliyiz.

  Karşıdan karşıya nasıl geçmeliyiz?

  Kaldırımdaysak kaldırımın, yoldaysak yolun kenarında durmalıyız. Önce sola, daha sonra sağa, tekrar sola bakarak araç gelip gelmediğini kontrol etmeliyiz. Eğer araç gelmiyorsa veya bizim rahatlıkla geçebileceğimiz kadar uzak bir mesafedeyse, koşmadan; ama hızlı adımlarla yürümeliyiz. Yolun ortasına geldiğimizde tekrar sağ tarafı kontrol etmeli ve karşıya geçmeliyiz. Bu arada yolu dik olarak karşıya geçmek gerektiğini de unutmamalıyız.

  Şunu da asla aklımızdan çıkarmamalıyız: Karayolları araçlar içindir. Dolayısıyla ilk geçiş hakkı her zaman araçlara aittir.

  Karşıdan karşıya nerelerden geçmeliyiz?

  Yolun her yerinden elimizi kolumuzu sallaya sallaya karşıya geçemeyiz. Bunun için uygun yerlerden geçmemiz gerekir. Geçmek istediğimiz yerde alt veya üst geçit varsa mutlaka bunları kullanmalı; eğer alt ve üst geçit yoksa yaya geçitlerinden, okul geçitlerinden, trafik polisinin veya trafik ışıklarının bulunduğu geçitlerden geçmeliyiz. Bunlardan hiçbiri yoksa o zaman da köşe başlarından geçmeliyiz. Neden köşe? Çünkü köşe başlarında araçların geldiği yönler rahatlıkla görülebilir.

  Gece yolda yürümek!

  Geceleri yalnız sokağa caddeye çıkmak çocuklar için tehlikelidir zaten. Ama diyelim ki çıkmamız gerekti. Bu durumda yine yaya kaldırımından ve kaldırımsız yolların sol kenarından yürümeliyiz. Şoförlerin bizi rahatça görebilmeleri için de ya elimizde el feneri olmalı ya da açık renkli giysiler giymeliyiz. Bunlar mümkün değilse, en azından, elimize açık renkli bir eşya almalıyız.

  Oyunlarımızı nerelerde oynayalım?

  Oyun oynamak bizim en tabii hakkımız. Ama aklımızın estiği her yerde oyun oynayamayız. Oyunlarımızı okulumuzun bahçesinde rahatlıkla oynayabiliriz mesela. Okulumuzun bahçesinden başka oyun oynayabileceğimiz alanlar da vardır mutlaka. Çocukların oynaması için hazırlanmış çocuk oyun parklarında, oyun alanlarında, boş arsalarda veya alanlarda oyun oynayabiliriz. Ama oyun oynamamamız gereken yerlerde asla oyun oynamamalıyız. Nerelerde? Cadde ve sokaklarda…

  Arabamızla bir yerlere giderken…

  Anne ve babamızla birlikte arabamızla yolculuk ederken de uymamız gereken bazı kurallar var. 11 yaşından küçük isek asla ön koltuğa oturmamalıyız. Ön koltuk çocuklar için hiç de güvenli değil. Arabanın içinde arabayı kullanan kişiyle, annemiz babamız olsa bile asla şakalaşmamalı, onların dikkatini dağıtacak hareketler yapmamalıyız. Arka koltukta uslu uslu oturup kendi oyuncaklarımızla oynayabilir, kitap okuyabiliriz.

  Trafikle ilgili aklımızda tutmamız gereken önemli birkaç ayrıntı:

  Karşıdan karşıya geçişlerde ilk geçiş hakkı araçlara aittir.

  Ülkemizde trafik sağ taraftan akar.

  Kaldırımı olmayan yolların sol kenarından yürünmesi gerekir.

  Trafik ışıklarından kırmızı ve yeşil ışığın yanma süreleri trafiğin yoğunluk durumuna göre ayarlanır. Sarı ışık ise sadece 3 saniye yanar.

  11 yaşından küçük olan arkadaşlarımız yollarda bisiklet kullanamazlar.

  11 yaşından küçük olan arkadaşlarımız arabaların ön koltuğunda oturamaz.

  Ve… Bu kurallar ne içindir? Bizim güvenliğimiz için. Bunları unutmayalım!

  Bir konuda hata yapabiliriz. Bu hatayı zaman içinde çaba göstererek düzeltebiliriz Ama trafikte yapılan hatanın düzeltilmesi mümkün değildir.

  Trafikte nelere dikkat etmeliyiz? hakkinda aciklamalar Trafikte nelere dikkat etmeliyiz? konusunda bilgiler.

+ Yorum Gönder


yolcular trafik güvenliği için nelere dikkat etmelidir