+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Canlıların Neden Yeşil Bitkilere Ihtiyacı Vardır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canlıların Neden Yeşil Bitkilere Ihtiyacı Vardır
  canlıların neden yeşil bitkilere ihtiyacı vardır, özellikle hayvanlar neden yeşil bitkileri daha fazla severler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Canlıların Neden Yeşil Bitkilere Ihtiyacı Vardır


  Canlıların Neden Yeşil Bitkilere Ihtiyacı Vardır hakkında bilgi

  1.Beslenme Şekline Göre
  Her Canlı veya canlı grubunun yaşadığı üreyebildiği bir yeri vardır. Bir canlıyı bulabilmek için yaşadığı ortamı bilmek gerekir. Her canlı yaşadığı ortama mükemmel bir uyum sağlar. Bütün Canlılar çevrelerindeki diğer canlılar ve cansızlarla sürekli alış veriş içindedir.

  Canlılar ile cansız çevre eko sistemi meydana getirir. Eko sistemde bulunan canlılar üreticiler tüketiciler ve ayrıştırıcılardır.
  Canlılar beslenme şekillerine göre 2 grupta incelenir

  1-Üreticiler (ototrof canlılar)
  Yeşil Bitkiler Fotosentezle besinlerini kendileri yapar ve depo eder.

  2-Tüketiciler (Heterotrof Canlılar)
  Üreticilerin hazırladıkları besinlerle geçinirler. Yani besinlerini hazır olarak alırlar. İnsanlar bütün hayvanlar mantarlar heterotrof canlılardır.

  Otla beslenen hayvanlar (otçullar) yeşil Bitkilerin Fotosentez sonucu hazırladıkları besin Maddeleriyle beslenirler. Bunlar kendileri için gerekli yapı maddelerini ve enerjiyi yeşil Bitkilerden sağlarlar. Koyun keçi inek at geyik zürafa v.b. otla beslenen hayvanlardır.

  Etle beslenen hayvanlar (etçiller) otla veya etle beslenen hayvanları avlayarak beslenirler. Böylece güneş enerjisinden dolaylı olarak yararlanırlar. Aslan kaplan kurt kedi köpek şahin atmaca gibi hayvanlar etçil hayvanlardır.

  Evcilleştirilmiş kedi köpek kuşların bir bölümü balıklar ayı kaplumbağa ve insanlar hem etle hem otla beslenirler.

  Hem heterotrof hem de Ototrof olan canlılar böcek kapan bitkilerdir. Bunlar böceklerle heterotrof beslenir. Fotosentez de yapabildikleri için besin üretebilirler. Azot ihtiyaçlarını böcekleri sindirerek karşılarlar.

+ Yorum Gönder