+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Satış Sürecinde Beden Dili Nasıl Kullanılmalıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Satış Sürecinde Beden Dili Nasıl Kullanılmalıdır?
  Satış sürecinde beden dili nasıl kullanılmalıdır? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Satış Sürecinde Beden Dili Nasıl olmalı

  Satış; müşteri ve satışçının bir araya geldiği, satışçının, satın alan kişinin ihtiyaçlarını çok iyi duyabilmesi, anlayabilmesi ve o ihtiyaçları giderecek ürünü ya da hizmeti sunabilmesi anlamına gelmektedir.

  Satışta yapılan temel hatalardan bir tanesi, ilk karşılama ve ilk giriş kısmındadır. Tanışma ve göz teması kurarak tokalaşma, satıştaki en temel unsurlardan birisidir. Sevgiyle gülümseme, göz teması kurma, eli karşılıklı eşit seviyede tutarak tokalaşabilme satıştaki ilk izlenimlerdir.

  Başka bir yere bakarak tokalaşmak süreci başta keser. Eli yukarıdan uzatıp, karşı taraftaki kişinin elini kavrayıp aşağı doğru çevirme de süreci olumsuz etkiler. Ya da eli çok hafif şekilde ucundan tutmak, özgüven eksikliği anlamına gelir ki satış sürecine girerken sizi mağlup başlatır.

  En çok yapılan hatalardan bir tanesi, satış için gidilen yerde müşteri masasındaysa, onun masasına kolunuzu koymaktır. Siz masaya yaslanmış veya kolunuzu koymuşsanız, onun özel alanı içerisinde tehdit oluşturursunuz. O andan itibaren müşterinin içerisinde direnç oluşmaya başlar, bu da satış sürecinde ayağınıza takılacak demektir. Bu nedenle müşterinin özel alanına dikkat etmek, orada bir misafir nezaketiyle bulunduğunuzu bilmek ve bunu da bedeninize yansıtabilmek önem taşır.

  Mağazalardaki müşteri ilişkilerinde en kritik konu ise, göz teması, gülümseme ve iyi duyabilmek için öne eğilme hareketidir. Öne eğilmediğiniz takdirde, o kişiye ilgi duymadığınız izlenimini uyandırır. Bu hareket büyük bir avantaj sağlayacaktır.

  Göz temasından kaçınmak, elleri kapalı ve arkada tutmak, karşı tarafta tehdit oluşturacak şekilde açıların açılması sizi başarısız bir satışçı yapmaktan öte bir yere götürmez

+ Yorum Gönder