+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Çocuklarda Astımın Sebepleri Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çocuklarda Astımın Sebepleri Nelerdir?
  Çocuklarda astımın sebepleri nelerdir? 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Astımın nedenleri nelerdir

  Çocuğumda astım gelişmesinin nedenleri nelerdir

  En önemli neden genetiktir. Astım kalıtsal bir hastalıktır. Ancak ailesinde astım olmayan ailelerin çocuklarında da astım gelişebilmektedir. Astıma neden olan gen henüz kesin olarak saptanamadığı için kimlerde astım gelişip gelişmeyeceği konusunda test yapılamamaktadır. Çocuklarda astım riski %10-20 civarındadır. Ancak annesinde astım veya alerjik nezle, gıda alerjisi, ekzema gibi diğer alerjik hastalıklar varsa çocukta astım veya diğer alerjik hastalıkların gelişme riski %30’dur. Ailede 2 kişide alerjik hastalık varsa çocukta astım veya diğer alerjik hastalıkların gelişme riski %50’dir. Ailede görülen alerjik hastalık ile çocukta görüşen alerjik hastalık farklı olabilir. Yani annede ekzema görülürken çocukta gıda alerjisi veya astım görülebilir.

  Çevresel faktörler
  Astım gelişmesinde sadece genetik yatkınlık ile açıklanamaz. Risk faktörleri şunlardır;

  Alerjenler
  Evin içinde bulunan çeşitli alerjenler vardır. Bunlar ev tozu içindeki akarlar, kedi, köpek gibi evcil hayvanların tüyleri veya derinin döküntüleri, hamam böceği dışkıları, duvarda veya gıdaların bekletilmesiyle oluşan küflerdir.

  Ev dışında bulunan alerjenler ise ot, çimen, ağaç, hububat (Buğday, arpa, mısır, yulaf, çavdar) polenleri, küflerdir.

  Evcil hayvan beslemek astımı nasıl etkiler?
  Çocuk doğumdan sonra evde kedi varsa daha sonra allerji gelişimi riski artmazken doğumdan daha sonra kedi beslenmesi allerji riski artırdığı düşünülmektedir. Ancak bu konu henüz tartışmalıdır. Bu nedenle kedi köpek gibi tüylü evcil hayvan beslenmesi astım riski olan ailelere önerilmemektedir.

  Enfeksiyonlar
  Özellikle viruslerin yani gribal enfeksiyonların astım gelişmesinde önemli olduğu düşünülmektedir. Özellikle respiratuar sinsisyel virüs (6 ay 2 yaş arasında bronşiolitin en sık nedenidir) astıma neden olduğu konusunda kanıtlar bulunmaktadır. Gribal enfeksiyonlar astıma neden olabildiği gibi aynı zamanda en önemli tetikleyici nedenlerdir. Astımı tetikleyerek astım atağı yapan nedenlerin %80’i gribal enfeksiyonlardır.

  Sigara
  Sigara dumanına maruz kalmak çocuklarda astım gelişmesine neden olan en belirgin faktörlerdendir. Hamileyken sigara içilmesi veya sigaraya maruz kalınması da astım gelişmesine neden olmaktadır. Sigara astım gelişmesine neden olabildiği gibi astımı tetikleyebilir ve astım krizine neden olabilir. Astım tedavisinin de başarılı olmasını engelleyebilir.

  Hava kirliliği
  Hava kirliliği astım gelişiminde rolü tartışmalı olmakla birlikte akciğer gelişimini kötü yönde etkilediği ve astımı tetikleyerek astım atağına neden olduğu kesindir.

  Batı tipi beslenme
  Meyva ve sebzenin az tüketilmesi, margarin ve bitkisel yağların fazla tüketilmesi, içinde katkı maddesi bulunan hamburger türü besinlerin fazla tüketilmesi de astım gelişmesine katkıda bulunabilir. Şimanlık astım gelişmesi önemli bir risk faktörüdür.

  Hijyene önem verenlerde astım daha sıktır. Neden?

  İmmun sistemimiz gelişirken TH1 (T hepler 1) ve TH2 (T hepler 2) dengesi önemlidir. TH1 allerjiden koruyan sistemdir ve mikroplarla karşılaştıkça daha baskın hale gelmektedir. TH2 ise alerjiye neden olan immun sistemdir. Doğumdan sonra TH2 hafif baskındır. Ancak bu doğumdan sonra mikroplarla karşılaştıkça TH1 baskın hale gelir ve vücudumuz alerjiden korunmaktadır. Mikroplarla karşılaşmak TH1 baskınlığı sağlarken, genetik yatkınlık, şişmanlık, alerjenlerle temas, sigara dumanına maruziyet ve 2 yaşına kadar sık antibiyotik kullanma TH2 baskınlığı sağlamaktadır.
  Çocuğun doğumundan sonra immun sistem gelişirken modern şehirlerde veya ailelerde çevrede daha az mikropla karşılaşmaktadır. Mikroplarla karşılaşsa da hemen antibiotik başlamaktadır. Bunun sonucunda daha fazala astım gelişmektedir. Mikroplar doğumdan sonra immun sistemin alerjik hastalıklardan koruyacak şekilde gelişmektedir. Daha az mikroplarla karşılaşılırsa ve sık antibiyotik kullanılırsa ve bir de genetik yatkınlık varsa astım gelişmesi ihtimali çok yüksektir.
  Köylerde yaşayan çocuklarda da bakteriyel endotosin denilen mikroplarda bulunan bir madde ile daha fazla temasa uğradıkları için daha az astım görülmektedir.
  Bu sebeplerden dolayı çocuklarımıza özellikle ilk 2 yaşta gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmalıyız. Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirmeliyiz.

  Astımlı çocukların akciğerlerinde aşırı hassasiyet nasıl gelişir?
  Astımlı çocukların nefes borularında (Çoğunda burunlarında de hassasiyet gelişir) genetik ve çeşitli faktörlerle inflamasyon dediğimiz iltihaplanma vardır. Nefes borularındaki inflamasyoana bağlı olarak nefes borularının koruyucu mukoza tabakasında küçük delikler oluşur. Bu deliklerin olması da allerjenlerin, ve sigara, kirli hava ve gripal enfeksiyonlar gibi tetikleyicilerle daha kolay nefes borularının etkilenmesine neden olur. Bunun dışında bu bölgede nefes borularının daralmasına neden olan mast hücre sayısı da artmaktadır. Bu da aşırı hassasiyete katkıda bulunur. Bunun dışında nefes borularının yapısı da değişmekte ve hassaslığa neden olmaktadır.

  Astımın tetikleyicileri nelerdir ve nasıl tetikler?
  Astımlı çocukların nefes borularında aşırı hassasiyet vardır. Bu hassasiyetten dolayı aşağıdaki bazı tetikleyici faktörlerle karşılaşıldığında nefes borularında daralma olur ve öksürük, hışıltı, nefes sıkışması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu tetikleyiciler şunlardır:
  • Soğuk algınlığı/enfeksiyonlar
  • Ani hava ve ısı değişiklikleri
  • Egzersiz
  • Sigara içme veya sigara dumanına maruz kalma
  • Ev tozlarındaki akarlar dediğimiz mikro-organizmalar
  • Mesleki etkenler
  • Polenler
  • Yiyecek katkı maddeleri
  • Küf ve koruyucu maddeler
  • Hayvan deri kalıntıları
  • Belirli ilaçlar
  • Duygular / stres

 3. Dr Zeynep
  Bayan Üye
  Çocuklarda Astım

  En önemli etkenler birincisi genetik faktörlerdir. İkincisi ise çevresel faktörlerdir.

  Yani çocuk şehir içinde yaşayan bir çocuk ise egzoz dumanına ya da ormanlık alanlara yakın oturuyor ise bu duyarlılığını artırır. Bu da astım riskini artırabilir.

  Hava kirliliğinin çok fazla olduğu ya da polenlerin çok yoğun olduğu yerlerde oturuyor ise evde kedi köpek varlığı astım olma olasılık riskini arttırır.

  Astımın fazla oranda görülmesinin bir diğer nedeni ise D vitaminin eksikliği olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir

  Alerjik olan çocuklarda mutlaka D vitamini seviyesine bakılmalıdır. D vitamini; Hırıltıyı ve astım ataklarını azaltabilir. Bazen hırıltıların tek sebebi D vitamini eksikliği de olabilir.

  Astımın sebepleri: Genetik faktörler, çevresel etmenler ve D vitamini eksikliği diyebiliriz.

+ Yorum Gönder