+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Neye Bağlıdır? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı Neye Bağlıdır?
  Tüp bebek tedavisinde başarı oranı neye bağlıdır? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranı

  Tüp bebekte başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri kadının yaşıdır. 35 yaş ve özellikle de 38 yaş ve üzerindeki kadınlarda başarı şansı ileri derecede azalır. Bunun dışında o çiftin niçin çocuk sahibi olamadığı, erkek üreme hücrelerinin olmaması ve biopsi ile elde edilmesi, kadınlarda endometriosis veya endometrioma hastalığının varlığı sonucu etkileyen faktörlerdir. Tüp bebek yapılacak merkezin, teknik donanımı, çalışan personelin tecrübesi gibi faktörler de sonuca direkt olarak etkili olur.  Tüp bebek tedavisi sırasında hangi sorunlarla karşılaşılabilir?

  Tüp bebek tedavisinde karşılaşılan en önemli sorun yumurtalıkların, uyarıcı ilaçlara aşırı yanıt vermesi ve bu duruma bağlı olarak gelişen "aşırı uyarılma sendromu- ovaryan hiperstimülasyon sendromu"dur.

  Klinik seyir açısından farklı derecelerde gerçekleşebilen bu tablonun ağır formları kadınlarda hayati tehdit oluşturabilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu tablo ile karşılaşmamak ya da karşılaşıldığında klinik durumu yönetmek tüp bebek tedavisi yapan hekim ya da merkezlerin önceliklerindendir.

  Yumurtalıkların, uyarıcı ilaçlara hiç yanıt vermemesi, follikül olarak adlandırılan yapılardan oosit (kadın üreme hücresi) çıkmaması, yani boş follikül sendromu, yumurtaların hiç döllenmemesi (total fertilizasyon failure-TFF), erkekte sperm yokluğunda uygulanan biyopsi (TESE) işleminde de sperm elde edilememesi, karşılaşılabilecek diğer sorunlar arasında sayılabilir.

  Bunların her biri ayrı klinik durumlar olup, her biri için ayrı klinik yaklaşımlar mevcuttur. Bu gibi durumlarda genellikle yönetim tarzı o çifte özgü olarak belirlenir ve uygulanır.  Erkeğin spermi ne kadar sürede merkeze ulaştırılmalıdır? Spermin evden ya da dışarıdan getirilmesi mümkün müdür?

  Muhtemel teknik olumsuzluklar ile idari ve hukuki bazı sakıncalar nedeniyle, sperm tüp bebek merkezlerinde alınır. Evden ya da dışarıdan getirilmesi uygun değildir. Merkezlerde bu amaca uygun olarak düzenlenmiş özel alanlar mevcuttur.  Spermin çok az olması ya da sperm bulunamaması durumunda ne yapılır?

  Bu durumda sperm elde etmek için testis dokusundan biyopsi ile doku örnekleri alınır ve laboratuvar ortamında bu örnekler içerisinden spermler ayrıştırılarak tüp bebek işlemi için kullanılır. Bu işlem, TESE olarak adlandırılır. Sperm bulunmaması durumundaki tek tedavi olması nedeniyle bu grup erkekler için çok önemli bir seçenektir

+ Yorum Gönder