+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Hamilelik Hakkında Bilinmesi Gereken En önemli şeyler Nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hamilelik Hakkında Bilinmesi Gereken En önemli şeyler Nelerdir?
  Hamilelik hakkında bilinmesi gereken en önemli şeyler nelerdir? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hamilelik Hakkında En önemli şeyler Nelerdir

  Hamilelik, kadınların hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birini oluşturmaktadır. Ancak, kadına "annelik" kimliğini kazandıran hamilelik dönemi, bir dizi sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bunların başında da sağlıklı beslenme geliyor. Gebelik oluştuğu andan itibaren anne adayının yeterli protein ve kalsiyum alması, bol sebze ve meyve yemesi, su ve sıvı içecekleri bol tüketmesi büyük önem taşımaktadır.

  Hamilelik oluştuğu andan itibaren beslenmeye çok önem verilmesi gerekli olup anne adayı, bebeğin gelişimi için yeterli protein almalıdır. Protein; et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerden sağlanır. Günlük protein ihtiyacı ortalama 80 gram olmalıdır.

  Gebelikte 9-13 Kilo alınması uygundur.Hamilelikte ve süt verme döneminde kalsiyum alımının da gerekli olduğunu unutmamak gereklidir.Günlük kalsiyum ihtiyacı 1 gramdır. Gebelik döneminde demir takviyesi de uygulanmalıdır. Gebelerin bol sebze ve meyve tüketmesi gerekir. Genellikle tüm gebelik süresince toplam 9 ila 13 kilogram alınması uygun bulunmaktadır. Zayıf kadınların 1-2 kilogram daha fazla, kiloluların ise biraz az almaları yeterli görülmektedir. Gebelerde aylık kilo alımı ortalama 1-1.5 kilogram olmalıdır. Gebelikte su ve sıvı içecekler bol tüketilmeli, taze sıkılmış meyve suları hazır meyve sularına tercih edilmelidir. Açık çay içilmeli, kahve az tüketilmelidir. Özellikle demir ihtiyacı bakımından zengin olan kırmızı et ihmal edilmemeli, ancak çiğ et yenilmemelidir.

  Sigara ve alkol kullanılması gereklidir.Anne adayının, kendi ve bebeğinin sağlığı açısından bazı besinleri almaması gereklidir.Sigara ve alkol kullanılmamalıdır. Gebe kadın, sigara içilen ortamlarda, kalabalık yerlerde mümkünse bulunmamalı, mümkün değilse sık havalandırma uygulanmalıdır. Ağır yük taşıma, ağırlık kaldırma gibi davranışlar gebelere tavsiye edilemez. Gebelerin cep telefonuyla uzun süre konuşmamaları, cep telefonlarını üzerlerinde değil, çantalarında taşımaları tavsiye edilir. Alışveriş merkezlerinin, havaalanlarının, güvenlik amaçlı kullandıkları manyetik alanlardan tedbir amaçlı geçmemelidir. Gebe kadın, naylon ve sıkı giysi kullanmamalıdır. Araba ve uçak yolculuğu gebeliği olumsuz etkilemez. Kanama, ağrı gibi bir engel yoksa ancak hekim tarafından yolculuğa izin verilebilir.

  Gebelikte cinsel ilişki çok önemlidir. Gebeliğin ilk ve son ayında bebeğin sağlığı açısından ilişkiye girilmemesi gerekiyor. Ara aylarda ise hekimin tavsiyeleri doğrultusunda ilişki yapılabilir.

  Hamilelikten önce de hekime danışmanın, hem anne adayı hem bebek açısından önem taşımaktadır.Genellikle gebelikten 3 ay önce başlanan ve hamileliğin ilk 3 ayında devam edilen folik asit takviyesi, bebekte oluşabilecek bazı sakatlıkları yüzde 50 oranında azaltabilmektedir. Bu nedenle, gebelik düşünüldüğünde çiftlerin bir hekime başvurmaları uygun olmaktadır..

  Gerek gebeliğin fiziksel değişimi, gerekse hormonların etkisiyle hamile bayanların oldukça hassas ve kırılgan olabilmektedirler .Bu durumda, çevredeki kişilerin, özellikle de eşlerin yardımı gereklidir. Bebeğin gelişimiyle annenin rahat ve problemsiz geçireceği hamilelik dönemi birbirine bağlıdır. Gergin olduğumuz dönemlerde tedavi ve rahatlama amacıyla başvurulan yöntemlerden biri de masajdır. Özellikle gebeliğin 6. ayından itibaren kalça, bel, omuz kaslarında kasılma ve gevşeme olabilir. Bu değişiklikler bel, sırt ve bir çok bölgede ağrıya, uyuşmaya ve kramplara neden olabilir. Erkeklerin, hamile eşlerinin, baş, boyun, saç dipleri, el, kol, ayak ve bacaklarına uygulayacakları masaj, hem anneyi, hem bebeği mutlu edecektir.

+ Yorum Gönder


hamilelikte önemlişeyler nelerdir