+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Ahmet Haşim Denemeleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ahmet Haşim Denemeleri Hakkında Bilgi
  Ahmet Haşim Denemeler, Ahmet Haşim’in Denemeleri, Ahmet Haşim Denemeleri hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ahmet Haşim Denemeleri

  Ahmet Haşim fıkraları, denemeleri ve gezi yazılarıyla da önemli bir yazarımızdır. Düz yazılarında dili sade ve oldukça başarılıdır.

  Günlük Fıkralar; Bunların bir kısmını adının baş harfleriyle veya Elif ve iki yıldız ile yayımlayan Haşim denemelerinde, Nurullah Ataç ve Prof. Dr. Mehmet Kaplan’ın belirttikleri gibi, Alain ve Remy de Gourmont’u örnek almıştır.


  Bu yazıların konuları çok çeşitlidir. Hayat binbir teferiuatıyla bu denemelere akseder.


  Haşim’in nesirleri son derece açık ve seçiktir. Onun şiirlerinde, okuyucunun hissettiği müphemlik nesirlerinde yoktur. Fakat, Haşim hiç akla gelmeyecek bir şahsı veya nesneyi ele aldığı yazılarında bile, ona öylesine değişik bir açıda veya farklı bir ışık altında bakar ki, çok net sandığımız o nesnenin hiç bilmediğimiz bir tarafıyla karşılaşıveririz.


  Haşim’in alalede yazında bile, öyle bir çizgi, imaj ve bakış vardır ki, o nesirleri ne kadar günlük meselelerle dolu olurlarsa olsunlar, yazıldıkları günün dışına taşımaktadır.


  Haşim’in hayatta yegâne cidi meşgale olarak şiiri gördüğünü arkadaşlarısık sık tekrarlamışlardır. Gerçekten de Haşim Şiiri çok ciddiye almış, çok ince, güzel bir dünyayı yoğun olarak oraya taşımış ve “o belde”sini kurmuştur. Haşim’in sadece kendisi tekendi seçtiklerinde ibaret ola “o belde” sinin dışında bir de parlak güneş altında yaşayan “bu belde” vardır. Haşim nesrinde işte “bu belde” yi anlatmış, “o belde” nin malzemesini “bu belde”den toplamıştır.


  Tü olarak birbirinden farklı olan şiir ve nesir kendi kurallarına tabiidir. Haşim gerek şiirinde, gerek nesrinde öze ulaşmak istediğinden son şiir ve yazıları kısalır ve yoğunlaşır.


  “Bu belde” birçok feni zevkler ve lezzetlerle doludur. Zevk ve lezzetleri bozucu nice kusurlarda buradadır. Şiirlerinde sadece zevk ve güzelliğin yer aldığı Haşim’in nesirlerinde bunların yanı sıra onun öfkesini, hicrini gösteren unsurlarda görülü. Haşim’in bu denemelerini konularına göre bazı gruplarda toplamak mümkündü.

+ Yorum Gönder