+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Karagöz Ve Hacivatın Arkadaşlarının Isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Karagöz Ve Hacivatın Arkadaşlarının Isimleri
  Karagöz ve Hacivatın arkadaşlarının isimleri Karagöz ve Hacivat oyunundaki diğer isimler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Karagöz ve Hacivat oyunundaki diğer isimler

  Özellikle Ramazan ayı içerisinde sıklıkla hatırlanan ulusal kültür miraslarımızdan biri olan ve çokta hatırı sayılır bir kıymet-i harbiyesi olan gölge oyunlarının piri Hacivat-Karagöz'ün oyun arkadaşları şunlardır.

  Tuzsuz Deli Bekir: Tuzsuz Deli Bekir’in bir elinde içki şişesi, bir elinde tabanca ya da kama vardır. Mahallenin kabadayısıdır, belalı bir adamdır. Olayların karmaşıklaştığı anda gelip kaba kuvvetle olayı çözer.

  Beberuhi : Altıkulaç Beberuhi ya da pişbop lakabıyla anılır. Yaşı büyük aklı küçük, cüce bir tiptir.

  Himmet: Kastamonulu Himmet olarak da geçer. Sırtında baltasıyla kaba saba bir tiptir. Karagöz oyunlarının en iri tasviridir.

  Zenne: Karagöz oyunundaki bütün kadınlara genel olarak zenne denir. Oyunlarda genellikle genç zenneler gönül işleriyle ilgilidir, yaşlı olanlar ise dırdırcı ve kocalarını usandıran tiplerdir.

  Acem: Halıcılıkla uğraşan zengin İranlı tipleme. İran’dan ya da Azerbaycan’dan gelmiştir. Eğlenmekten ve kendisine dalkavukluk yapılmasından hoşlanır. Bol bol para dağıtır

+ Yorum Gönder