+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda B Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  B Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir
  B Vitamini hakkında bilgi B Vitamini bulunan besinler nelerdir B vitamininin faydaları 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  B Vitamini Bulunan Besinler

  B1 vitamini
  Karbonhidratlardan enerji üretimi beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gerekli proteinleri vucudun kullanabilmesini sağlar.Kas ve sinir sistemi için gereklidir.Eksikliğinde hafıza zayıflığı güçsüzlük iştahzısızlık dikkatsizlikkabızlık mide ağrısı ayak ve ellerde karıncalanma görülür.

  Buğday baklagiller karaciğer ıspanak bamya fasülye pancar badem ceviz fındık esmer pirinç yulaf mısırkoyun eti sığır eti balık ve sütte bolca bulunur.

  B2 vitamini

  enerji üretimi için gerekli.Protein karbonhidrat ve yağklardan enerji üretilmesine katkı sağlar.Vücuttaki asit dengesini düzenler. Ciltsaç tırnak ve gözler için önemli bir vitamindir.

  Süt ve süt ürünleri karaciğer böbrek mantar elenmemiş undan yapılmış ekmek cerealler badem yeşil sebzelerhavuçfındık mercimek patetes gibi besinlerde ve sebzelerde bulunur.

  Eksikliğinde Gözlerde yanma ve bulanıklık parlak ışığa hassasiyet katarakt yağlı saçlar cilt sorunları tırnakların çabuk kırılması dudaklarda çatamalar gibi cilt ve deri problemleri görülür.

  B3 vitamini
  Protein karbonhidrat ve yağklardan enerjiüretimi beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için gereklidir. Kan şeker seviyesini dengeler.Kanda kolesterol seviyesini düşürür.

  Karaciğer böbrek balık tavuk ekmek cerealler mantar baklagiller fıstık fıstık yağı ceviz fındık badem bira mayası esmer pirinç esmer makarnakabak incir hurma

  Enerji azlığı ishal baş ağrısı bellek zayıflığı uykusuzluk sıkıntı çabuk kızma depresyon dişeti kanamaları veya hassasiyeti sivilce egzama.

  B5 vitamini
  Enerji üretiminde rol oynar. Beyin fonksiyonları ve sinirler için önemli. Cilt ve saç sağlığında önemli etkisi vardır.
  Doğada çok miktarda vardır.Bağırsaklarda da bir miktar sentez edilebilir.
  Karaciğer böbrektavuk yumurta kırmızı et buğday mısır ve baklagillerde bolca bulunur.
  Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme ellerde titreme kalp çarpıntıya neden olur .Kramplar ayaklarda yanma hissi erken yorulmaenerji kaybı ve güçsüzlük.

  B6 vitamini
  Beyin fonksiyonları hormonların üretimi için gerekli. Seks hormonlarını dengeler. Alerjik reaksiyonları engelleyen bir vitamindir.
  Karaciğer böbrek kırmızı et balık yumurta ekmek bamya fasulye yulaf mısır pirinç de bolca bulunur.
  Eksikliğinde güçsüzlük hafıza kaybı çarpıntıkansızlık ciltte kuruluk görme problemleri uyuşukluk görülür.

  B11 vitamini
  Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir.
  Büyümeyi sağlar
  Karaciğer böbrek kırmızı et ıspanak marul yumurta ekmekte bulunur.
  Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık kilo kaybı bulantı kusma ishal baş ağrısı unutkanlık çarpıntı oluşur.

  B12 vitamini
  Protein kullanımı dna sentezive sinirler için gerekli. Kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur.Enerji üretiminde rol oynar.. Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Zehirli maddelere karşı çok iyi bir koruyucudur.
  Karaciğer böbrekkoyun eti hindisomon ton uskumru gibi yağlı balıklar yumurta peynirsütte bulunur.

  Eksikliğinde dilde hassasiyet dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet şişme kızarma hayal görme depresyon adalelerde kasılmalar sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma karıncalanma yanma şikayetleri kabızlık oluşur

+ Yorum Gönder