+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Ev Ödevleri Forumunda Canlıların Enerji İlişkileri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canlıların Enerji İlişkileri Nedir
  Canlı ve Enerji İlişkisi Canlıların Enerji İlişkileri nedir Canlıların Enerji İlişkileri 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Canlıların Enerji İlişkileri hakkında bilgi


  Enerji bir cismin ya da bir sistemin iş yapabilme yeteneğidir. Bütün enerjiler birbirine dönüşebilir.Canlıların büyüyüp gelişmesi sindirim solunum kasılma vücut ısısının ayarlanması sinir uyarıların iletilmesi gibi hayatsal faaliyetler enerjiyle gerçekleşir.Hücre faaliyetleri sırasında meydana gelen yıkım ve yapım olayları da enerjiyle ilgilidir.Canlı vücudunda meydana gelen bu olayların tümüne metabolizma denir.

  1. Canlılık Olayları Enerjiyle Gerçekleşir:

  Canlılar canlılığını devam ettirebilmeleri için metabolik faaliyetler gerçekleştirmeli yapım-onarım yapmalı büyüyüp gelişmelidir. Bütün bu faaliyetlerin ortak bir ihtiyacı vardır:
  Enerji.Yeryüzündeki bütün canlıların temel enerji kaynağı güneştir. Bitkiler mavi-yeşil algler bazı bakteriler ve öglena tarafından gerçekleştirilen fotosentez sonucu güneş enerjisi kimyasal bağ enerjisine dönüştürülür.Mavi-yeşil alglerde fotosentez klorofillerde gerçekleşir.
  * Bazı bakteriler ve bunu takip eden besin zincirinde kullanılan enerji kemosentezle elde edilir. Fakat bu çok küçük bir orandır.
  Bütün canlılar güneş enerjisinden doğrudan yararlanamaz.Hayvanlar insanlar mantarlar vb. canlılar enerji ihtiyacını diğer canlılardan istifade ederek (beslenerek) dolaylı yoldan sağlar. Fotosentez sonucunda oluşan glikoz molekülündeki kimyasal bağ enerjisi hücrede bütün canlıların kullanabildiği ortak enerji molekülü ATP’ye (Adenozintrifosfat) dönüştürülür.ATP molekülünde depolanan enerji canlılar tarafından parçalama ve özümleme (yapım üretim) reaksiyonlarında hareket etme vücut ısısını ayarlama dolaşım boşaltım uyarı iletimi gibi metabolik olaylarda kullanılır.

  2. Canlıların Hücresel Yapılarını Çok Atomlu Büyük Moleküller (Organik Maddeler) Oluşturur:

  Hücrelerimizin büyüyüp gelişmesi ve çoğalması için gerekli maddeleri besinlerden alırız.
  Besinlerin içerdikleri maddeler yapı ve görevlerine göre organik ve inorganik maddeler olarak iki temel gruba ayrılır.  İnorganik maddeler canlı vücudunda veya hücrede üretilmezler. Su oksijen karbon dioksit mineral maddeler ve tuzlar inorganik yapıdadırlar. Bunları tabiattan hazır olarak alırız.
  Organik maddeler ise canlının kendi vücudunda sentezlenen maddelerdir.
  Karbonhidratlar yağlar proteinler ve vitaminler canlıların yapısında bulunan organik
  maddelerdir. Bu maddeler canlılarda enerji verici yapıcı-onarıcı düzenleyici olarak kullanılır.
  Organik bileşkelerin yapısında karbon oksijen ve hidrojen atomları bulunur. Organik
  bileşikler çok atomlu büyük bileşiklerdir.

  Tüketici canlılar bitkileri besin olarak kullandıkları için bitkilerin yapısında da bu organik ve inorganik maddelerin bulunması gerekir.

  Karbonhidratlar

  Karbonhidratlar; karbon hidrojen ve oksijen atomlarından oluşmuş
  organik moleküllerdir. Canlıların yapısında basit ve karmaşık yapılı
  karbonhidratlar bulunur. Karbonhidratların karmaşık yapılı olanları
  büyük moleküllerden oluşur. Karbonhidratlar canlı vücudunda enerji
  verici olarak kullanılır.
  Karbonhidratlar genelde hücre zarından geçemeyecek
  kadar büyük ve çok atomlu moleküllerdir. Büyük bir karbonhidrat
  molekülünün hücre zarından geçebilmesi için sindirimle daha
  küçük birimlere ayrışması gerekir.
  Bir karbonhidrat çeşidi olan glikoz hücre zarından
  geçebilir. Glikoz balda ve üzümde saf
  hâlde bulunur.

  Bir çeşit karbonhidrat olan nişasta molekülü sindirimle glikoz moleküllerine ayrışır.
  Nişasta bitkilerde besinin depolanmasını sağlayan karbonhidrat molekülüdür. Tohum ve depo kök gibi yapılarda çok bulunur. Bir besinin nişasta içerip içermediği iyot çözeltisi ile bulunabilir. Iyot çözeltisi içinde nişasta bulunan maddeyi mavi renge dönüştürür.
  Selüloz bitkilerde hücre çeperini oluşturur.Hücre çeperinin temel yapı maddesi büyük yapılı bir karbonhidrat çeşididir. Selüloz sert sindirilmesi zor bir yapıdır. Ancak otçul hayvanların bağırsağında bulunan selüloz bakterileri tarafından sindirilir.
  Glikojen hayvanlarda glikozun depo edilme şeklidir. Glikojen karaciğer ve kaslarda depolanır.Yediğimiz bir çok besin içinde nişasta ve diğer karbonhidratlar bulunur. Karbonhidratlar; tahıllar tahıl ürünleri baklagiller ekmek patates makarna süt bal vb. besinlerde bulunur. Sütte tahıllarda baklagillerde çay şekerinde büyük yapılı karbonhidratlar vardır. Balda üzümde küçük yapılı karbonhidrat olan glikoz vardır. Bal ve üzüm yendiğinde içindeki glikoz doğrudan kana geçer. Tatlılarda ve çay içerken kullandığımız şeker şeker
  pancarı ya da şeker kamışından elde edilen bir karbonhidrat çeşididir

+ Yorum Gönder