+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Yeni Evlilerin Yaptıkları 7 Hata Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yeni Evlilerin Yaptıkları 7 Hata
  Yeni Evlilerin Yaptıkları 7 Hata

  Evliliğinizin ilk zamanlarında ufak şımarıklıklar yaparak ortak çıkarlarınızı gözden kaçırmayın. Çok romantik olmasa da ilişkilerde ilk yıl finansal olarak yapılacaklar listesi ilişkilerde ilk sırayı alır. Eğer birkaç yıl içinde ev almak istiyorsanız para önemli bir konudur. İşte para, arkadaşlar, programlar konusunda çiftlerin düşmemeleri gereken hatalar..

  1- Para
  Para yeni evli çiftlerin üzerinde konuştukları önemli bir konudur. Üzerinde anlaşılamadığında boşanmalara neden olur. Eğer birkaç yıl içinde ev almak istiyorsanız para daha çok önem kazanır. Parayı değerlendirme ve birikim konusundaki düşüncelerinizi konuşun. Kişisel şüpheleri dikkatle ele alarak açıklığa kavuşturun. Geleceğinizle ilgili genel bir para planlaması yapın.

  2- Arkadaşlarınıza Yabancılaşmak
  Evlendikten sonra çoğu çift arkadaşlarını ikinci plana atar. Başarılı evililiklerde arkadaşlarınızı, çevrenizi hayatınızda tutmalısınız. İyilik dolu kalbinizi evlilik adanızda gizlemeyin. Arkadaşlardan uzaklaşma yeni evliyken gelmemelerini istememe (ilk bir ay için olabilir ancak sonrasında davet etmelisiniz), evlilikle ilgili onları zorlama, eşinizin her zaman yanınızda olmasını isteme gibi şekillerde baş gösterir. Arkadaşlarınızın sizden uzaklaşmaması için hep beraber vakit geçirebileceğiniz keyifli ortamlar oluşturun. Sosyalliğinizi yitirmemek için programınız sıkı olsa bile onları evinize davet edin, dışarı çıkın.

  3- Yeterince Seks Yapmama
  Seks iyi bir evlilikte inanılmaz önemlididr. Ancak yeni evlilerin yüzde 60'ından fazlası seks konusunda azgındır yani seks hayatları hızlıdır. Bunun 3 önemli nedeni vardır; Çok yoğun bir yaşam, kendini iyi hissetmeme, durumundan memnun olma. Bu durumda ne yapmalısınız? İyi hissetmeseniz bile sekse başlayın. Eğer bunu alışkanlık haline getirirseniz daha fazla istemeye başlayacaksınız. Seksi programlayın. Asla sonradan akla gelen bir fikir olmamalı. Seks hakkında konuşun. Sorunlarınızla yüzleşin ve daha rahat etmek için yeni yollar arayın. Seks moduna girmeyi deneyin. Seksle ilgili şeyler düşünün, partnerinize gün boyu onu harekete geçirecek seksle ilgili şeyler söyleyin.

  4 - Kilo Alma
  Yeni evliler balayından sonra azar azar kilo almaya başlar. Bunun üç nedeni olabilir; Kendinize bakmakla ilgili yeterince motive edilmeyişiniz, evde vakit geçirmeyi sevmek, abartılı yemekler yemek, ne yediğinize dikkat edecek ya da jimnastik yapamayacak kadar meşgul olmanız. Evlendiğiniz gibi kalmak için neye dikkat etmelisiniz? Birbirinizin kilo hedeflerine saygı duyarak beslenme ve egzersiz planı yapmanız, kilo almadığınız zaman kendinizi ödüllendirmeniz ya da birbirinizi motive ederek cesaretlendirmeniz yeterli olabilir

  5- Ebeveynlerin Yaşamlarına Karışmasına İzin Verme
  Çiftlerin yüzde 50'si anne, baba veya kardeşleriyle ilgili evlilik problemleri yaşıyor. Bune neden olan faktörler; ailelerin farklı geleneklere sahip olması, çocuklarını kendi ailelerinden gördükleri gibi sıkı yetiştirmeye ve hayatlarına müdahale etme alışkanlıkları, çocukları yeni evlenen ailelerin duygusal bir geçiş dönemi yaşaması, ailelerin birbirlerine dair düş kırıklığı yaşamaları ve çiftlerin kendilerine yeterince zaman ayıramaması. Bu durumda ne yapmalısınız? Öncelikle yeni kurduğunuz birliktelikle ilgili sınırlarınızı iyi çizin. Yanlış anlaşılmalardan uzak durun, tatil zamanlarınızı önceden programlayın. Eşinizin ailesinin hatalarından ötürü onu suçlamayın. Ailenizle ilgili başkasından duymak istemeyeceklerinizi başkasına söylemeyin. Evliliğinizle ilgili sırlarınızı ailenizle paylaşmayın.

  6- Adilce Tartışın
  Evlendikten sonra herşeyi yapabileceğinizi ve söyleyebileceğinizi düşünmeyin. Anlaşamadığınız konular her zaman olacaktır ancak bunun ilişkinize zedelemesine izin vermeyin. Nasıl adilce tartışırsınız? Hangi konu hakkında tarışacağınızı belirleyin, konuyu dağıtmayın. Gerçekten sinirlenmeye başladığınızda kalkıp yürüyün, birkaç dakika sakinleştikten sonra devam edin. Daha sonra pişmanlık duyacağınız şeyler düşünmeyin. Yapıcı hareket edin. Herşeyin iyi bir yönü vardır değil mi? El sıkışın ve doğru seks yapmaya gidin.

  7- Bebek Sahibi Olmayla İlgili Takıntılar
  Yeni evliler daha sonraki adım bebek sahibi olma konusunda çok düşündükleri için yaşamlarından zevk almayabilirler. Çoğu çift evlendikten 3 yıl sonra bebek sahibi olmak istiyor. Evliliğin ilk zamanları bebek için erken olabilir. Bu durumda ilişkinize odaklanmalısınız. Birlikte ve aynı evde olmanın keyfini çıkarın. Bebek sahibi olmak için uygun zamanı ortak belirleyin.

  kaynak:village
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Evlilikler kilo aldırır mı?

  ►Evlilik sonrası neden kilo alınır ?

  Evlilik yılları kendini tartıda gösterir. Avrupa'da yapılan bir araştırma, genç evlilerin sadece bir yıl birliktelikten sonra ortalama olarak 1.5 kilodan biraz daha fazla kilo aldıklarını göstermektedir. Aynı araştırmaya göre evlilik, kilo konusunda erkekler üzerinde daha etkilidir ve 6 kiloya varan artışlarla 3 erkekten 2'si evlendikten sonra şişmanlamaktadır. Paylaşılmış bir yemek, bir aşk eylemi haline geliyor. Eşlerin birlikte yediği yemekler, duyulara zevk veren güçlü bir çağrışımda bulunur ve bir bakıma çiftin termometresini oluşturur. Evlilikle birlikte yemeklerin giderek daha fazla birlikte hazırlanması, mutfakta giderek daha fazla söz alışverişini mümkün kılarak, mutfağı normal işlevinin dışında çiftler için günlük iletişimin kurulduğu mekanlardan biri haline getirir. Birlikte hazırlanan veya çiftlerden birinin diğerine hazırladığı yemekler birlikte olunan zamanları çoğaltır. Yani mutfak evli ve birlikte yaşayan çiftler için bir paylaşım odası haline gelir. Bir diğer neden ise; çiftlerin dışarı daha az çıkıp, birlikte televizyon başında atıştırarak, gereğinden fazla kalori almaları ve aynı zamanda daha az hareket etmeye başlamaları, spor alışkanlıklarını yavaş yavaş terk etmeye başlamalarıdır.

  ► Evlilik sonrası kilo almamak için nelere dikkat etmeli ?

  Evliliğin ilk yıllarından sonraki kilo alma teşhisi, bir alarm mahiyetinde olsa da, önlem almak ve konuyu zamanında ele almak koşuluyla durum ümitsiz değil. Sadece zayıflamak yetmez, ayrıca yeniden şişmanlamamak da gerekir. Zayıfladıktan sonra beyin tekrar eski haline dönmeyi istemekte, ayrıca yeniden kilo alınmasına yönelik fizyolojik mekanizmalar da bulunmaktadır. Bu kötü bir döngüdür. Bu konuda sorumluluğu üstlenme kavramı sadece kilo kaybetme sorununa odaklanmıyor, aynı zamanda beslenme tarzı ile ilgili davranışları da kapsıyor. Beslenme uzmanları ve alışkanlıklar konusunda tedavi yapan uzmanlar, diyet boyunduruğunu daha esnek ve kolay uygulanabilir rejimlerle ve uzun vadeye yayarak gevşetmekteler.

  Belli bir beslenme şekli oturtulduktan sonra evli çiftlerde dikkat edilmesi gerekenler şunlar:

  Evlendikten sonra spor yapmayı bırakmamak, televizyon başında çok vakit geçirmemek ve geçirilse dahi televizyon karşısında kalorili yiyecekler atıştırmamak. Evde fazlaca vakit geçirmek yerine birlikte yürüyüşe çıkılabilir.

  Zor Sorular,Kolay Cevaplar

  Soru: Düzenli olarak diyet yapıyorum ama kendimi çok halsiz hissediyorum. Bunu engellemek için ne yapmalıyım ?

  Cevap: "Eğer vücudunuz ihtiyacı olan kaloriyi almazsa bütün fonksiyonları yavaşlar" diyor kişisel antrenör, aynı zamanda Destination Health&Fitness yöneticisi Chris Mundle. Yeterince kalori almamak kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize, baş ağrısına, depresyona ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olabilir. Vücudunuzun hareket etmek için yakıta ihtiyacı var. The American College Of Sports Medicine, kadınların günlük almaları gereken kalori miktarını 1200 olarak belirlemiş. Bu değerin altına düşmemelisiniz.

  ►Diyetiniz neden işe yaramıyor? O baklavaları benden uzak tut!

  Siz tam bir mükemmeliyetçisiniz. İşte hızlı ve sakinsiniz, hiçbir arkadaşınızın doğum gününü unutmuyorsunuz ve kütüphaneniz alfabetik sırayla dizili. Fakat bu mükemmeliyetçiliğinizi diyetinize uygulamaya çalıştığınızda başarısızlığa uğruyorsunuz. Genellikle iki hafta uslu duruyor, fakat en sonunda dayanamayıp bir kutu baklavaya yumuluyorsunuz ve battı balık yan gider diyerek diyeti boş veriyorsunuz. "Your Diet Questions Answered" (Diyet Hakkındaki Sorularınızın Cevapları) kitabının yazarı Judith Wils, bu tepkiyi gerilmiş bir yaya benzetiyor. "Eğer yayı çok sıkarsanız, bir anda fırlayacaktır" diyor. Ara sıra şımarıklık yapmanız, iradesiz olduğunuzu göstermez, hepimiz insanız! Rahatlayın, ara sıra kaçamak yapmak diyetinizi uzun dönemde etkilemeyecek. Bir iki gün diyet yapmamak bile bütün çabanızın çöpe gittiği anlamına gelmez. Kısacası, diyetteyken dayanamayıp iki top dondurma yediğinizde, kendinizi suçlu hissetmeyin, tadını çıkarın ve diyetinize devam edin.

  ►Hayır, hayatı kendime zehir etmiyorum. Sadece sağlıklı olmaya çalışıyorum..

  Tüm kararlılığınıza rağmen, çoğu zaman arkadaşlarınız ve aileniz istemeden diyetinizi sabote ederler. İngiliz beslenme uzmanı Angela Dowden'a göre, genelde sevgisini sizi besleyerek gösteren anneniz tehlikelerin başında gelir. Gizlice verdiğiniz kiloları kıskanan arkadaşınız ise diğer tehlike unsurudur. Siz 42 bedene çıkmışken, "Kilo vermeye hiç ihtiyacın yok" der ve şarap keyfine eşlik etmemenizden dolayı şikayet ederek yarısını yediği dondurmalı tavuk göğsünü size kakalamaya çalışır. Bu iki durumda da, diyetinizi bozmamak için en önemli faktör, tehlikenin farkında olmanızdır. Annenizin önünüze koyduğu yemekleri önünüzden iterek ters ters konuşmayın. Ona yemeğin çok lezzetli olduğunu ama patlayacak kadar doyduğunuzu söyleyin. Arkadaşınızın durumunda ise; kötü niyetli olmadığını kendinize hatırlatın ve ona takıntılı bir şekilde diyet yapmadığınızı, sadece sağlıklı olmak için bu şekilde yemeniz gerektiğini anlatın.

 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Aslında yeni evlenmek isteyen kişilerin öncelikle evleneceği kişiyi iyi tanıması ve kendisine bu beni mutlu edebilecek mi sorusu olması lazım eğer karşılıklı güven varsa bu evlilik uzun süreli devam eder.
+ Yorum Gönder