+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Nisan mayıs ayları, gevşer gönül yayları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Nisan mayıs ayları, gevşer gönül yayları
  Nisan mayıs ayları, gevşer gönül yayları!

  Neden bahar gelince aşık oluyoruz? Kaç tip aşk var? Kaynanalar neden aşkı anlamıyor? Aşk mevsimi açıldı içimizde küçük kuşlar kanat çırparken bu sorularımız da cevap buldu Testimizi de çözerek aşk ateşinizi ölçebilirsiniz!
  Nihayet bahar geldi!

  Bu mevsim, alerjisiyle, yorgunluğuyla, temizliğiyle ama en çok her yere sinen aşk havasıyla meşhur. Bahar demek, aşk demek. Bahar - aşk ilişkisini Sezen Aksu, şarkısında "Ben her bahar aşık olurum, rüzgar olup yağmur olurum" diye anlatırken; buna karşılık halk arasında "Geldi bahar ayları, gevşer gönül yayları" diye amiyane bir tabir de vardır. Bahar dalları yeşillendi mi, gazete sayfalarında, televizyon haberlerinde, parktaki banklarda birbirine sarılmış, öpüşen çiftlerin görüntüleri yayınlanır. Aşklar da yine, yeni ve yeniden yeşillenir

  Özetle, 2009 aşk sezonu açılmıştır!

  Bilimsel olarak aşkın mevsimi diye bir şey yok elbet. Ama uzmanlar baharın aşka yataklık ettiğini de kabul ediyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden uzman psikolog Şirin Hacıömeroğlu, "Bahar ve yaz aylarında aşık olanların sayısı daha fazla. Yazın bana ’Ben aşık oldum’ diye gelen hastalarım daha çok oluyor. Yazın insanların psikoloğa gitme oranı da daha düşük" diyor.

  Midemde kelebekler uçuşuyor!

  Bu durumda psikolojik olduğu kadar fizyolojik etkenlerin payı var. Güneş ışığının artması, günlerin uzaması, doğanın canlanması insan üzerinde etkili oluyor. Kendilerini daha da iyi hissettikleri için aşık olma ihtimalleri artıyor. Aşkı arıyorsanız, şansınızın en yüksek olduğu günlere girdik, haberiniz olsun. Madem ki geldi bahar ayları, işte size aşk hakkında harika bir rehber

  ÜÇ TİP AŞK VAR

  Hükmeden aşk: Karşı tarafı fethetmek, sahip olmak arzusu ön plandadır. Bu tür aşıklar, birlikte olduğu kişiyi sürekli kısıtlayabilir, önüne engeller koyabilir ve kendisinden uzaklaşmasına izin vermeyebilir.

  Adayıcı aşk: Hükmeden aşkın tam tersi olarak kişi sürekli aşık olduğu kişi için fedakarlıkta bulunur. Kendi bireyselliğinden ziyade aşığının ihtiyaçlarına önem verir.
  Birleştirici aşk: İnsanoğlu doğası gereği bencildir. Kendi çıkarlarını ön planda tutar.

  Birleştirici aşkta ise, karşılıklı olarak iki aşık kendi bireyselliklerinden vazgeçerek, karşısındakinin ihtiyaçları ile ilgilenirler.

  KAYNANALAR NEDEN GENÇLERİN AŞKINI ANLAYAMAZ?
  International Hospital’dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt bu konunun bilimsel olarak açıklıyor:

  "Kayınvalideler beynin frontal bölgesiyle değerlendirdiği için gençlerin aşkını anlamıyor"

  Romantik aşkta serotonin, dopamin, oksitosin gibi hormonların seviyeleri değişiyor. Beynimizde kararları verirken daha çok frontal bölgemizle bu sürece katılırız. Ancak aşk gibi kuvvetli duygular limbik sistemin etkisi ile gerçekleşir. Kayınvalideler evlilik kararını beynin frontal bölgesi ile değerlendirdikleri için gençlerin aşkını anlamaları güç olur.

  Aşk çok yoğun ve sarsıcı bir duygu. Uzun sürmesi çok kolay değil. Bir süre sonra duraklaması, enerjisini azaltarak sevgiye dönüşmesi beklenir.

  AŞKIN YARARLARI

  - Kalp hızını artırır

  - Kan dolaşımını hızlandırır

  - Depresyondan korur

  - Kendini daha enerjik hissetmeni sağlar

  - Dünyaya ve insanlara hoşgörüyle yaklaşırsın

  - Aşılmaz gördüğün sorunların üstesinden gelebilme gücü bulursun

  - İştahın kesilir, kilo verirsin

  - Cildin güzelleşir

  - Manasız bir neşe gelir, yerli yersiz gülümsersin

  AŞKIN ZARARLARI

  - Sadece tek bir kişiyi düşünmekten zihinsel durgunluk yapar

  - Konsantrasyon kalmaz

  - Uykusuzluk çekersin

  - Telefon faturan tavan yapar

  - Sürekli aynı şeyden bahsettiğin için arkadaşların senden sıkılır

  - İştahtan kesilir, hasta düşersin

  - Sakarlık meydana getirir

  - Dünyanın geri kalanını umursamadığından entelektüel gerileme meydana gelir

  - Aşkın geçince pişman olacağın kararlar alabilirsin

  - Hayatta dinlemem dediğin romantik şarkılar dinlemeye başlayabilirsin
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  aslında aynen de öyledir çünkü sıcak havalarda insanların kanı kaynar bundan dolayı yeni değişiklikler yapmak isterler bunun sebebi budur. aslında 3 çeşit aşk vardır birincisi çocukluk aşkı bu aşk gelip geçicidir ikincisi yetişkinlik döneminde evleneceğiniz kişiye duyduğunuz aşktır ve üçüncüsü ise yaşlandığınızda ilahi aşktır işte aşk kavramı böyle sıralanır.
+ Yorum Gönder