+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda İmam nikahının dindeki yeri nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İmam nikahının dindeki yeri nedir
  İmam nikahının dindeki yeri nedir?

  İmam nikahı olmadan İslam adetine göre birliktelik hoş karşılanmaz ama olması gereken bir durumdur bunun yanı sıra kişinin hukuksal açıdanda nikah yapması gerekir. Nikah, aralarında evlenme engeli olmayan kadınla erkeğin evlenme kararlarını şahitler huzurunda açıklamalarından ibarettir. Dini nikah, dinimizin öngördüğü şartlara uyularak kıyılan nikahtır. Bunun, şahitlerin ve karı-koca adayının durumu, kocanın kadına mehir ödeme yükümlülüğü ve velinin onayı gibi medeni kanunda bulunmayan tarafları vardır.

  Ayrıca Medeni Kanun, süt kardeşliğini ve din farkını evlenmeye engel saymaz. Bunlar hem dinimizin yüklediği hak ve sorumluluklar hem de psikolojik bakımdan medeni nikahın yeterli görülmemesine sebep olmaktadır..


  İslam dininde imam nikahı farz kılınmış bir ibadet şeklidir.Resmi nikah yapıp imam nikahı yapmayan biri günaha girmiş olur evlenmiş olmaz vebali çok yüksektir. İslam dinince yasaklanmıştır.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  İmam nikahı aralarında nikah düşen kişiler arasında yapılan bir nikah türüdür aslında İslam dininde imam nikahı olmadan yapılan evlilikler fazla hoş karşılanmıyor.
+ Yorum Gönder