+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda EşLer arasında duyguLarı saklama Doğru Mu? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  EşLer arasında duyguLarı saklama Doğru Mu?
  eşLer arasında duyguLarı saklama Doğru Mu?

  Evlilik ortamını paylaşan çiftler arasında sevgi, aşk, mantık, saygı vb kavramlar kapsamında sürdürülen ilişkilerde kurulan iletişimin içtenliği ve derinliği tartışma konusu olabilmektedir. Çiftler kendilerine yöneltilen duygulara kimi zaman kayıtsız kalıyormuş izlenimi uyandırırlar. Bu durum çeşitli tartışmalara veya çiftler arasında açmazlara neden olabilir.

  Yeterli içtenlik ve derinliğe sahip bir duygusal uyarım alamayan eş diğerine karşı bir kırgınlık içerisine girebilir. Bu durum karşılıklı yaşanmaya başlandığı andan itibaren sorunlar yumağı oluşmaya başlar ve gizli bir çatışma ortamı oluşmuştur artık. Çift arasındaki iletişimde gizli bir sürtüşme mevcuttur ve eğer bu sorunlar karşılıklı konuşulmazsa bir süre sonra iletişim bozulmasına neden olur ve sürecin sonu boşanmayla sonuçlanabilir.

  Aslında bu sürecin en başında yaşanan durum eşlerden birisinin duygusunu maskelemesidir. Bu maskelemeyi fark edemeyen diğer eş bu durumda kırılganlık yaşadığı takdirde istenmeyen bir süreç başlamış olur. Eşler arasındaki bu tür gizli sürtüşmeler sıklıkla yaşanmaktadır. Bu durum sadece eşler arasında değil, birçok bireyler arası ilişkilerde karşımıza çıkar.

  Özetle; böyle bir sorun yaşamamak için çiftlerin duygularını maskeleme yoluna gitmek yerine, o andaki kaygılandığı durumu eşiyle paylaşmasıdır. Herkesin kaygıları mevcuttur, ancak bu kaygılarımızı bireyler arası ilişkilere yansıtmamız durumunda ilişkilerimizde bozulmalar olur. Yaşanan çatışma ortamları bireyleri birçok sorunu yaşamaya mecbur edebilir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  İnsanlar evlendikten sonra birbirlerinden gizli hiç bişeylerinin olmaması gerekir özellikle de duygularını gizlememelidirler yoksa evlilik çoğu zaman mutsuzluğa ve bıkkınlığa yol açabilir. Eşler birbirlerini sevdikleri ve saygı duydukları halde bunu yansıtmazlarsa o duygunun bir önemi kalmaz ve bu iki insanı da birbirinden soğutmaya başlar. Aynı evde yaşayan iki yabancıya dönüşmelerini sağlar.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Eşler arasında birbirlerine karşı olan duyguları saklamaları doğru bulmuyorum eşler birbirlerine sevgilerini söylemeleri ve birbirlerine sıkıca bağlanmalıdır bu evliliği de güçlendirir ve mutlu bir evlilikte sağlar.
+ Yorum Gönder