+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda evLiLik türLeri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  evLiLik türLeri Hakkında Bilgi
  evLiLik türLeri Hakkında Bilgi

  Evliliklerin doğasını tanımlamak anlamında, yapılan bir araştırmada, araştırmacılar çiftler arasında beş farklı evlilik türü belirlediler. Evliliğin süresinden ziyade evliliğin sağladığı doyumun önemli olduğu bir gerçektir. Eşler arasındaki evlilik doyumu aşağıdaki evlilik türü açıklamalarında sınıflandırılmış bir şekilde sunulmaktadır.

  Çatışmaya Alışmış Evlilik Türü:
  Çiftler sürekli bir anlaşmazlık ve çatışma atmosferinde yaşarlar. Bu sürekli geçimsizlikleri adeta isterler ve bu kavgalara rağmen evlilikleri sürer.

  Canlılığını Yitirmiş Evlilik Türü:
  Bu evlilik türünde ne sıcaklık ne tutku ne yakınlık kalmıştır; sadece bağlanma vardır. Bu tür evlilikte çiftler gençliklerinde çılgınca aşık olduklarını, ilişkilerinin çok yoğun olduğunu, birbirlerine çok yakın olduklarını anımsamaktadırlar. Şimdi alışkanlık ve bellek onları duyarsız ama süreğen bir ilişki içinde bağlı tutmaktadır.

  Edilgin-Hoşnut Evlilik Türü:
  Evlilikte çiftler önceki evlilik türünü belirleyen aynı sıkıcı, cansız ilişkinin tuzağına düşmüşlerdir. Ancak bu evlilikte romantik aşkın aşırılıkları yoktur, bu tür evlilikler toplumsal kabul görmeye, hatta meslekte ilerlemeye yarayan uygun düzenlemelerdir; ama heyecandan yoksundurlar.

  Canlı Evlilik Türü:
  Evlilik ilişkisinin eşlerden ikisi için de temel olduğu, önemli yaşantıların ve değerlerin içtenlikle paylaşıldığı bir türdür. İki eş de zamanının çoğunu evlilik ilişkisine harcar ve mutludur; ama ikisi de bireyselliğini korur.

  Tam Evlilik Türü:
  Bir önceki evlilik türüne benzeyen özellikler taşır; ama daha büyük bir bağlanma, daha yoğun bir anlaşma içerir. Tam bir evlilikte eşlerden ikisi içinde evlilik ve eş yaşamın en baş olgusudur.
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Evlilik türle çoktur bunlar :çatışmaya alışmış evlilik ,canlılığını yitirmiş evlilik ,hoşnut evlilik, canlı evlilik ve tam evlilik en iyisi tam ve canlı evliliktir.
+ Yorum Gönder