+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Evliliklerde hangi konular problem oluşturur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Evliliklerde hangi konular problem oluşturur
  Evliliklerde hangi konular problem oluşturur

  Psikolog Beyhan Budak evililik hayatında en sık karşılaştığımız sorunlar hakkında bilgi verdi.

  İşte evlilte en çok karşılaşılan problemler

  İş ve Ekonomik Konular: Paranın nasıl kazanılacağı ve nasıl harcanacağı ile ilgili netlikler olmaması, eşlerden birinin onaylamadığı biçimde başkalarına mali destek sağlaması (özellikle karı veya kocanın kendi ailesine) , eşlerden ikisi de çalıştığı zaman, paranın kimde toplanacağı, bütçenin kimin tarafından yönetileceği gibi konular evlilikte sorunlara yol açabilir.

  Aile Olamama ve Aile Olmaya Hazır Olmama: Ülkemizde giderek azalmasına karşın oldukça sık rastlanılan bir durum eşlerden birinin, genelde de erkek olanın ailesiyle birlikte yaşamak ya da eşlerden birinin anne ya da babasıyla birlikte oturması eşler arasında sorun oluşturabilir. Ayrıca, eşlerin anne veya babalarından yeterince bağımsızlaşamaması sonucunda, ailelerin evlilik ilişkisine çok fazla karışmaları ve eşlerin bu duruma karşı müdahale edememesi de bir başka sorundur.

  Cinsellik: Eşler arasında cinsel iletişimin kurulamaması, yeterince sıcak ve doyum sağlayan bir cinsellik hayatının mevcut olmaması ve çeşitli cinsel işlev bozuklukları (vajinismus, erken boşalma, iktidarsızlık, cinsel soğukluk) yaşanması evlilik ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.

  Zaman Ayırma ve İletişim: Eşlerin birbirlerine, çocuklarına, arkadaşlarına, akrabalarına ayırdıkları zamanın miktar ve kalitesi çok önemlidir. Eşlerin birbirlerine yeterince ve kaliteli zaman ayıramamaları, çift olmalarını engeller. Çiftlerin sıklıkla yakındıkları şeylerden biri “biz konuşamıyoruz” veya “artık konuşacak bir şey bulamıyoruz” olmaktadır.

  Ana-Baba Olma: Çocukların bakımını kimin üstleneceği, eğitimlerinin nasıl olacağı, disiplinlerinin nasıl sağlanacağı da tartışma konularındadır. Genellikle eşlerden birinin ebeveynlik işini tamamen üzerine aldığı ailelerde ya da bir tarafın bu konuları daha iyi bildiğini düşündüğü ailelerde bu benzeri şikâyetler daha fazla olmaktadır.

  Krizlerle Mücadele Edememe: İnsanların yaşamlarında olduğu gibi ailelerin yaşamlarında da beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan, ailenin dengesini altüst eden olaylar olabilir. Aile üyelerinden birinin ölümü, eşlerden birinin işten çıkarılması, iflas edilmesi, yaşanılan bir kaza, afet ailenin dengesini bozabilir. Bu tür durumlarda bazen aileler tek başlarına bu olaylarla baş edemeyebilirler.

  Yaşam Döngüsüne Uyum Sağlama: Ailenin yıllar içinde içinden geçtiği çeşitli aşamalar vardır. Bu aşamalar da yukarıda bahsedilen krizlere benzer fakat beklenmedik değildirler. Bu aşamalar ilk olarak çocuk sahibi olmayla başlar ve çocuğun okula başlaması, ergen bir çocuğa sahip olma, çocukları evlendirme, çocukların evden ayrılışı, orta yaş kendini sorgulama evresi, emeklilik ve yaşlılık dönemi gibi olaylarla devam eder. Bazı aileler bu yaşam evrelerine etkin bir şekilde uyum sağlarken bazı ailelerde bu olaylar çeşitli krizlere sebep olabilir.
 2. GÜLDEREN
  Üye

  evli insanlar birbirlerine saygılı olmalı birbirlerine yardım etmeli ve birbirlerine ihanet etmemeliler ayrıca yalan söylemek de evliliği tehlikeye götüren nedenler arsında ve zararlıdır.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Evlilik güven duygusunu ve saygı duygusunu ister mesela eşi sigara, alkol, kumar, gece geç gelme, şiddetli geçimsizlik gibi konular varsa bu ailede problemler yaratabilir bundan dolayı evlenmeden önce bu konuları aile büyüklerine danışmada yarar vardır.
+ Yorum Gönder