+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Dini nikah işlemleri hakkında bilmeniz gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dini nikah işlemleri hakkında bilmeniz gerekenler
  Dini nikah işlemleri hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir

  Dini nikah genellikle yapılması gerekir dini nikahtan önce resmi nikahın yapılması gerekir kişiler haklarınız için talebler de bulunmak için resmi nikah şarttır. İmam nikahı kuran da geçen bazı ayetlerle yapılır.

  Evlendirme daireleri

  Müstakbel eşinizle birlikte nikah töreninizin tarihine karar verin. Sonra da töreni düzenlemek istediğiniz evlendirme dairesini belirleyin. Belirlediğiniz tarihe göre de seçtiğiniz yere kayıt yaptırın.

  Dini nikah

  Dini nikah Türkiye’de birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Fakat unutmayın ki imam nikahı, resmi nikahtan sonra yapılmalıdır. Kişisel haklarınızın talebinde bulunmak için her zaman belgeli nikah kaydınızın olması gerekir. İmamın Kuran’dan okuyacağı ayetlerle evlenilmiş olur.

  Katolik kiliseleri

  Türkiye’de Katolik ağırlıklı olmak üzere birçok Hıristiyan mezhebine ait kiliseler bulunmakta. İtalyan Katolik cemaatinin en yoğun olduğu, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Saint Antoine Kilisesi ise en çok tercih edilen kiliseler arasında. Bu yüzden düğün tarihine karar verir vermez gün almanız gerekiyor. Vaftiz belgenizle, nikah işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

  Sinagog

  Sinagogta gerçekleştirilecek törenler için Hahambaşılık’tan gün almanız gerekiyor. Oraya başvuru yaptıktan ve uygun günü aldıktan sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Cemaat arasında en ideal gün Perşembe olarak kabul edilir. Sinagogtaki tören gerçekten görülmeye değerdir. Müzikleri bile eğlenceli. Önce damat annesi ve babasıyla salona girip esas bölüme yerleşir. En azından on dakika sonra gelin varsa babasının, yoksa yerine geçebilecek bir erkeğin (kardeş gibi) kolunda salona girer. Gelin damada teslim edilir ve bütün aile orada bekler. Dua kısmı başlar; yarım saat kadar sürer. Sonra konuklar isteğe bağlı olarak tebrik yürüyüşü yapar ya da sadece defter imzalanır.

  Ermeni Kiliseleri

  En şık dini törenlere ev sahipliği yapan Ermeni Kiliselerine, vaftiz olduğunuza dair belgeyle, önceden gün almak için başvuruda bulunmalısınız. Dini törenden sonra, misafirlerinizi düzenleyeceğiniz yemekli törenle ağırlayabilirsiniz. 2. Merve Altıok
  Devamlı Üye

  Bazı din alimlerinin söylediklerine göre iki çifti nişanlarken bile dini nikah kıyılmalıdır. Aksi durumda iki çift birbirlerine bakamaları bile haramdır
+ Yorum Gönder