+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Takım elbise seçmenin 10 kuralı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Takım elbise seçmenin 10 kuralı
  Takım elbise seçmenin 10 kuralı

  1-) Prova odasına, uygun yaka yüksekliği ve kol uzunluğuna sahip bir gömlek ve ortalama topuklu bir ayakkabıyla girin.

  2-) Hazır giyim ürünü takım deniyorsanız, kıyafeti cüzdan, anahtarlık, cep telefonu gibi sürekli taşıdığınız aksesuarlarınızı, her zaman taşıdığınız yerlere koyarak deneyin. Takım elbisenizin görünüşünü bozacak herhangi bir etkinin önüne, cekette yapılacak küçük bir değişiklik ile geçmek mümkünken, göğsünüzde koca bir şişkinlikle dolaşmanız anlamsız olacaktır!

  3-) Seçtiğiniz takım elbisenin üzerinize oturtulma işlemine önce üst bölgeyle başlayın. Elbise omuzlarının başınızla olan ilişkisine ek olarak, ceket kumaşının omuzlarınızdan ceket bitimine dek kesintisiz bir hat çizerek inmesi gerekiyor. Ayrıca ön cephe ve göğüste ceketin klapaları kalkmadan durmalı.

  4-) Ceket yakasının ayrık durmamasına ve yakanın kiapa ile birleştiği yerde yatay bombeler olmamasına dikkat edin.

  5-) Sırtta kürek kemiklerinizin arkasında bir gergi hattı oluşuyorsa sırt fazla sıkı demektir ve biraz rahatlatılması gerekir.

  6-) Ceketin beli, altında bulunan bedenin doğal kıvrımlarına uyum göstererek hafif sıkı olmalıdır. Gereğinden fazla sıkı olup olmadığını düğmenin iki yanında oluşacak X şeklindeki çizgilerden anlayabilirsiniz. Ceket düğmeniz ilikli iken oturduğunuzda, açıkken olduğu kadar rahat etmelisiniz.

  7-) Ceketin arkasındaki yırtmaçlar mutlak surette yere dikey ve kapalı durmalı, açma yapmamalı.

  8-) Kollar düzgün akmalı, üst kol kısmında yatay kırışık ya da kırılma oluşmamalı. Ceketin kolu bilek kemiğine doğru daralmalı; kol ağzı açıklığının çapı 15 cm’yi aşmamalı ya da gömlek manşetini çevreleyecek genişlikten fazla olmamalıdır. Ceket kolu ile el bileğin birleştiği noktaya kadar gelmelidir.

  9-) Yelekli bir takım elbise seçiyorsanız, yeleğinizin göğüs kısmı bedeninize oturduğunda belinizde gevşeklik hissi olmamalıdır. Ceketinizin altından yeleğin sadece küçük bir kısmı, en üst düğmesi görülebilme; yelek pantolonunuzun kemer kuşağını örtecek uzunlukta olmalı, uçları kalça kemiğinize uzanmadan bitmelidir.

  10-) Pantolonda birinci kural belde rahatlık sağlayacak kadar kalçaya oturtmaktır. Pantolonlarda pilinin işlevi, oturulduğunda kalçanın doğal genişlemesini karşılamaktır. Ayaktayken ütü çizgisi diz kapağı hattı ile ortadan dik kesişmeli ve ayakkabının ortasına inerek bitmelidir. Pantolon boyuyla ilgili herkesin doğrusu farklıdır; Amerikalılar genellikle ayakkabının üzerinde bir kıvrım oluşturacak boyları tercih ediyor. Bu pantolonlar, yürürken ayakkabı bağcıklarını saklar. İtalyanlar ise daha dar kesimli ve biraz kısa hatta çorapların bir kısmının görüneceği boyda pantolonlar giyerler. Bunda da paça, ayakkabının üzerine hafifçe biner.
 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Damatların da düğün gününde giymek istedikleri takım elbisede seçim yapmasında zorluk çektiğini bütün herkes biliyor aslında erkeklerin düğün gününde siyah veya siyah tarzı takım elbiselerini tercih etmesi daha bir hoş olur.
+ Yorum Gönder