+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Evlilik Hazırlıkları Forumunda Evlilik Öncesi Çeyiz Hazırlıkları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evlilik Öncesi Çeyiz Hazırlıkları Hakkında Bilgi
  evlilik öncesi çeyiz hazırlıkları hakkında bilgi

  evlilik öncesi çeyiz hazırlıkları hakkında bilgiler 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Evlilik Öncesi Çeyiz Hazırlıkları İle İlgili Bilgi

  Çeyiz Listesi


  Genel olarak özel günlerde kullanılan el işi işlemeli bir yatak örtüsü, nevresim takımı, gündelik kullanım için ütü istemeyen yatak örtüsü, sehpa ve vitrin örtüleri, hamam takımı (havlu-bornoz takımı) bulunmalı. Bunların yanı sıra artık kullanılmasa da anneler adet olduğu için mutfak takımlarını (perde, dolap örtüsü, buzdolabı örtüsü vs.) ekliyorlar.

  Söz ve nişan kutusu arasında ne fark var? Bunların içine neler konuyor?

  Söz kutusuna daha az eşya konduğu için küçük boydur. Nişan kutusu ise daha büyük. Söz kutusuna iç çamaşırı, havlu, parfüm, terlik konur. Bunlara ek olarak nişan kutusunda elbiselik kumaş, bohça, sabahlık olur.

  Bu senenin çeyiz modası nedir?

  İnsanlar çeyiz'de rahat kullanacakları eşyaları moda olarak kabul ediyorlar. Özellikle ütü istemeyen, buruşmayan ürünler tercih ediliyor. Bunun dışında bu sene simli Hint ürünleri ve masa üzerine buruşturularak konan saçaklı örtüler dikkat çekiyor.

 3. Eleman
  Devamlı Üye
  Ne demiş atalarımız kız beşikte çeyiz eşikte demişler. Kız çocuğuna doğduğu andan itibaren gidecek gözü ile bakılmış herhalde atalarımız böyle dediğine göre. İşin espirisi bir yana anneler özellikle kızlarının çeyizi üzerinde ihtimam ile durmaktadırlar. Kızlarının hiç bir şeyini eksik etmekmek için daha çocuk yaşlarda ki kızları için çeyiz hazırlığına girişmektedirler. Peki bu çeyizde neler oluyor. Çeyizde el işlemeleri, havlular, yemeniler patikler, nevresimler mutfak eşyaları hatta beyaz eşyalar bile yer alabiliyor.
+ Yorum Gönder