+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Fan Club Forumunda Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club
  Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club ve Resmi


  t-rk-emize-sahip-kal-m.jpg


  dilimize sahip çıkalım.pngTürkçemize Sahip Çıkalım.png

  Türkçemize Sahip Çıkalım Fan Club ve Görsel 2. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  KARAMANOĞLU MEHMET BEY'İ ARIYORUM


  Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum
  Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
  Bir ferman yayınlamıştı;

  'Bu günden sonra, divanda, dergahta, bargahta, mecliste,
  meydanda Türkçe'den başka dil konuşulmaya'
  diye,

  Hatırlayanınız var mı?
  Dolanın yurdun dört bir yanını,
  Çarşıyı, pazarı, köyü, şehiri,
  Fermana uyanınız var mı?

  Nutkum tutuldu, şaşırdım, merak ettim,
  Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere,
  Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

  Tanıtımın demo, sunucunun spiker,
  Gösteri adamının showmen, radyo sunucusunun diskjokey,
  Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?

  Dükkanın store, bakkalın market, torbasının poşet,
  Mağazanın süper, hiper, gros market,
  Ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?

  İlan tahtasının bilboard, sayı tabelasının skorboard,
  Bilgi alışının brifing, bildirgenin deklarasyon,
  Merakın, uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?

  Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı,
  Beldelerin girişinde welcome,
  Çıkışında goodbye okuyanınız var mı?

  Korumanın, muhafızın body guard,
  Sanat ve meslek pirlerinin duayen,
  İtibarın, saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?

  Sekinin, alanın platform, merkezin center,
  Büyüğün mega, küçüğün mikro, sonun final,
  Özlemin, hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?

  İş hanımızı plaza, bedestenimizi galeria,
  Sergi yerlerimizi center room, show room,
  Büyük şehirlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?

  Yol üstü lokantamızın fast food,
  Yemek çeşitlerimizin menü,
  Hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?

  İki katlı evinizi dubleks, üç katlı komşu evini tripleks,
  Köşklerimizi villa, eşiğimizi antre,
  Bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?

  Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik,
  Vurguncunun spekülatör, eşkiyanın mafya,
  Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?

  Mesireyi, kır gezisini picnic,
  Bilgisayarı computer, hava yastığını air bag,
  Eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı okey diye konuşanınız var mı?

  Çarpıcı, önemli haberler flash haber,
  Yaşa, varol sevinçleri oley oley,
  Yıldızları star diye seyredeniniz var mı?

  Vırvırık dağının tepesindeki köyde,
  Cafe shop levhasının altında,
  Acının da acısı kahve içeniniz var mı?

  Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken,
  Dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
  Özün el diline özendiğine içiniz yananınız var mı?

  Masallarımızı, tekerlemelerimizi, atasözlerimizi unuttuk,
  Şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,
  Türkçemiz elden gidiyor, dizini döveniniz var mı?

  Karamanoğlu Mehmet Bey'i arıyorum,
  Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı?
  Bir ferman yayınlamıştı
  Hayal meyal hatırlayıp da, sahip çıkanınız var mı?

 3. RüzgarGülü
  Devamlı Üye
  Şöyle konuşuyor Batılı benliğimiz:

  Müslüman kalabilirsin ya da başka bir dinde; ama beni yakalamak için değişmelisin dostum. Dilini değiştirmelisin önce. Yüksek ortamlarda benim dilimi kullanmalısın. Benim dilimi ikinci dil ya da yabancı dil olarak öğrenmen yetmez. Kendi dilin yabancı kalmalı, hatta neredeyse etnik bir dil; benim dilim ise yüksek ortamlarda anadil olmalı. Nedir bu yüksek ortamlar? En başta yüksekokullar.

  Sonra liseler, ortaokullar, ilkokullar, hatta anaokulları. Kendi dilinle konuşmak sende aşağılık duygusu yaratmalı.

  Örneğin marketing (pazarlamanın yüksek olanı) alanında benim sözcüklerimle cümleler kurmalısın. Kendi dilinle ifade etmeye çalış bak, ne kadar da bayağı kalıyor. Global dünyanın bir parçası olarak kendini hissetmek istiyorsan, benim yaptığımı iyi yapmalısın.
  Gazetelerinin, televizyonlarının! isimleri bile benim dilimde olacak (Eskiden beri olanlar kalsın). Edirne'den Sibirya'ya kadar bütün Türkler, gökteki yıldıza "yıldız" der, ya da "cıldız". Biliyorum binlerce yıldır bu böyleydi. Ama artık "star" demelisin. Unut artık "yıldız"ı. Senin yıldızın geçmişte değil, Doğu'da hiç değil, bizim tarafta.

  Zaten bu konuları da sana ben öğretmiyor muyum? Hangi ülkede Orta Asya ile ilgili daha çok araştırma yapılıyor sanıyorsun; sende mi bende mi? Bırak sözcükleri, harfleri bile istediğim gibi okuyacaksın. Kendi harfini benim okuduğum gibi söyle. "Entivi" de mesela. Diğer türlü söylemeyi dene, bak, sende gördün; ne kadar da bayağı, köylü, doğulu bir "sound" değil mi?

  Hem sen değil misin modern olmak isteyen? Kendini ve kültürünü, dilini, geleneklerini, geçmişini aşağıda hissetmezsen (açıkça değil tabii, içinde, sadece içinde) bu morfozu gerçekleştiremezsin dostum.

  "Paşa"ya "Pasha"," Leyla"ya da "Laila" diyeceksin ve yazacaksın. Biraz oryantalist ;ama "daha Batılı gözüyle bir Doğulu şıklık!" Sen bakma "köşk" sözcüğüne, biz artık ona "kiosk" diyoruz, sen de öyle söyle. Hah şöyle! Ne diyoruz, concept yaratmalıyız.

  Yaratıcı ol, kendine "creative" de; Fabrikayı Ümraniye'de kur, markanı İtalyanca'dan al. Yoksa malını satamazsın. Türk olduğu anlaşılırsa ya da Türk gibi gözükürse kimse evine sokmaz. Sen ona, Türk olmayan bir isim bul en iyisi. Kimse de sana kızamaz. "Trend"
  böyle. Tavuk bile satamazsın. Neden Mudurnu "Chicken" oldu sanıyorsun? İnsanlar tavuk değil "chicken" yemek istiyor. Ne zamandır radyolar; "Good morning Türkiye" diye sesleniyor. Bizi uyandırmak için olsa gerek.

  Özcan Yüksek
  Atlas dergisi - Şubat 2002


  "Millî his ile dil arasındaki bağ çok kuvvetlidir. Dilin millî ve zengin olması, millî hissin inkişafında başlıca müessirdir. Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki; bu dil şuurla işlensin. Ülkesinin yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır."

  M.K. Atatürk

 4. RüzgarGülü
  Devamlı Üye
  "Türk Dili, dillerin en zenginlerindendir; yeter ki bu dil şuurla işlensin. Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır." M. Kemâl Atatürk

  Türkçe = Zeka


  Türkçe, son yıllarda dünyada üzerinde en çok araştırma yapılan dillerden bir tanesidir. Türkçenin gramer yapısının mantığa uygunluğu, dilin ezber metodu ile değil, mantık yürütülerek öğrenilmesi bilim adamlarını Türkçenin mükemmelliği konusunda hayrete düşürmektedir.

  Amerika’da, Viskansın Üniversitesinde görev yapan Prof. Dr. Kemal Karpat Amerika’da dil bilim ile ilgili bölümü bulunan bütün üniversitelerde Türkçeye büyük önem verildiğini, gramatikal yapısının büyük bir hayret ve beğeni ile incelendiğini ve bir dilin nasıl bu kadar sağlam bir mantığa, mükemmeliyete sahip olabileceği düşüncesinin Türklere ve Türkçeye karşı bir hayranlık (yanı sıra kıskançlık) uyandırdığını belirtiyor.

  Bu ilgi ve hayranlık yalnızca Amerika’ya mahsus değil. Avrupa’da da Türkçe husûsunda ciddi çalışmalar var. Geçmiş yıllarda üç yaşına kadar olan çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada Ana dili Türkçe olan çocuklarda, bu yaş grubunda diğer milletlerin çocuklarına göre zekâ seviyesi, kavrayış kabiliyeti olarak daha önde oldukları tesbit edilmişti. Çocuğun gelişiminde ilk üç yaşın önemi, çocuğun hayatı boyunca kat edeceği mesafenin önemli bir kısmını bu dönemde aldığı göz önünde bulundurulduğu zaman bu durumun hakikaten bir avantaj olduğunu düşünebiliriz.

  Bu çocuklarının annelerinin genellikle kültür seviyesinin düşük olması, okuma alışkanlığının olmaması ise çocukların üç yaşına kadar elde ettikleri ilerleme hızını ileriki yıllarda gösterememesine sebep olan etkenler. Daha sonra yapılan çalışmalarda Türk çocuklarının zekâ açısından ilk yıllarda kat ettikleri mesafede en önemli faktörün dil olduğu kanaatine varılıyor.

  İnternational Association for he Study of Child Language (Uluslar arası Çocuk Dili Araştırmaları Derneği) adlı kuruluşun Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan onuncu kongresinde, Türk çocuklarının 2, en geç 3 yaşına kadar kendi dillerini dil bilgisi kurallarını da yerli yerinde kullanarak mükemmel biçimde kullandıklarını ispatlıyor. Bu kabiliyet Alman çocuklarında 5, Araplarda 12 yaşına kadar uzayabiliyor.

  Dil bilimi profesörü Klan Delius, Türk dilinin kolay öğrenildiğini belirterek, “Türkçenin şahıs ve zaman belirleyen ekleri düzenli. Lego taşlarının yan yana dizilmesi gibi tespitini yapıyor. Yine ilim adamlarının ulaştığı bir diğer sonuç; Türkçenin ezberlenerek değil mantık ve muhakeme yoluyla öğrenilen bir dil olmasından dolayı Türk çocuklarında günlük hayatta gerekli pratik zekâ ve muhakeme kazanımı da diğerlerine oranla daha önde.

  Ve bu araştırma sonuçları Avrupa ülkelerinde Türklerle evli Avrupalı annelerde çocuğuna Türkçe öğretme ve evde Türkçe kullanma isteğini teşvik ediyor. Bu istek ve gayreti ile anne bir avantaj daha elde ediyor. Çünkü, kurallı bir dil olan Türkçe şuurlu ve iyi öğrenildiği takdirde diğer dilleri de daha kolay ve kısa zamanda öğrenme yeteneğini kazandırıyor.

  Bizler hiçbir mantıklı izahı olmayan tuhaf bir kompleksle başka dil ve kültürlerin kucağına balıklama atlayıp kendimizi kaybederken bizde mevcut değerleri bir gün başka ellerde görürsek hiç şaşırmamalı. Yarının Türkiye’sini İngilizce, Almanca vs. Batı dillerini konuşan Türkler buna mukabil Avrupa’yı Türkçe konuşan Avrupalılar doldurabilir. Türklerle ilgili en detaylı araştırmalar Batı’da yapılıyor, bizim değerlerimizi onlar keşfedip dünya kamuoyunun gündemine sunuyorlar.

  Ne kadar farkındayız bilmem ama Türkçeyi kullanan kişiler olarak çocuklarımız doğuştan şanslı, dilimizin kurallarını daha iyi öğrenerek, uydurukça vb. bir takım şahısların kendi keyfî yönlendirmelerine kapılmayarak; kazanılmış müşterek anlaşma vasıtamız olan kelimeleri feda etmeyerek; okuyarak bilgi ve kültürümüzü genişleterek doğuştan gelen bu avantajları kat be kat artırmak bizim elimizde.

  Çocuklarımız gayret ve fedakârlığın her türlüsüne değmez mi?..

  Dr. Nazlı Rana GÜREL


 5. sen_AY
  Devamlı Üye
  Yazım Yanlışları

  Yazım Kuralları ve Türkçe’nin Doğru Kullanımı


  Bir yazı ile okuyucuya mesajı doğru iletmede kaynağın önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden mesajı ileten kişi mesajını yazılı olarak iletirken bir takım yazım kurallarına uyması gereklidir. Özellikle öğrencilerin yazı yazarken yaptıkları en önemli hata, noktalama işaretlerine uymamalarıdır.
  * Yazılarda noktalama işaretleri bazen hiç kullanılmamakta bazen de yerinde kullanılmamaktadır. İfadelerin doğru anlaşılması için bu kurallara özenle uyulmalıdır.
  * Bir bilgisayar programı kullanılarak yazılan yazılarda ise boşluk konusuna dikkat edilmelidir. Örneğin,
  Noktadan ve virgülden önce boşluk bırakılmamalıdır.
  Noktadan ve virgülden sonra boşluk bırakılmalıdır. Boşluk bırakılması unutulduğunda noktanın öncesinde ve sonrasındaki sözcükler tek bir sözcük olarak algılanmaktadır. Bu da yazıların kağıt üzerindeki düzenlemesini olumsuz etkilemektedir.
  Parantezler açılırken parantez öncesinde boşluk bırakılmalı, açılan parantezle metin arasında boşluk olmamalıdır. Parantezler kapatılırken parantez öncesinde boşluk olmamalı, sonrasında ise olmalıdır.
  * Diğer bir hata türü yazım yanlışlarıdır. Sözcükler Türk Dil Kurumu’nun belirlediği kurallar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır.
  * Yaygın olarak yapılan bir başka hata da sözcüklerin yanlış kullanımlarıdır. Örneğin “neden olmak”, “yol açmak” ve “sağlamak” gibi sözcükler çok farklı anlamları verebiliyorken aynı anlamda kullanılmaktadırlar.
  * Ayrıca bazı sözcüklerin Türkçe karşılıkları varken (genelde) farkında olunmadan yabancı karşılığı kullanılmaktadır.

  Genel Yazım Yanlışları

  Yanlış (!) - Doğru (!)

  hergün - her gün
  heryer - her yer
  herşey - her şey
  harhangibiri - herhangi biri
  herbiri - her biri
  birgün - bir gün
  birşey - bir şey
  bir çok şey - birçok şey
  bir kaç şey - birkaç şey
  hiç bir şey -hiçbir şey
  pekçok -pek çok
  pekaz -pek az
  arasıra - ara sıra
  yanısıra - yanı sıra
  peşisıra - peşi sıra
  ardısıra - ardı sıra
  akşam üstü - akşamüstü
  suç üstü - suçüstü
  ayak üstü - ayaküstü
  terketmek - terk etmek
  ayırdetmek - ayırt etmek
  farketmek - fark etmek
  arzetmek - arz etmek
  vaadetmek - vaat etmek
  haketmek - hak etmek
  muhtacolmak - muhtaç olmak
  şehidolmak - şehit olmak
  vaz geçmek - vazgeçmek
  baş vurma - başvurmak
  ön görmek - öngörmek
  var saymak - varsaymak
  ya hut -yahut
  ve ya - veya
  yada - ya da
  laboratuar - laboratuvar
  antreman - antrenman
  eşortman - eşofman
  orjinal - orijinal
  yalnış - yanlış
  yanlız - yalnız
  kiprik - kirpik
  kirbit - kibrit
  anbar - ambar
  canbaz - cambaz
  çenber - çember
  makina - makine
  meyva - meyve
  zatüre - zatürree
  matba - matbaa
  deynek - değnek
  süpriz - sürpriz
  poaça - poğaça
  kordalye - kurdele
  sandoviç - sandviç
  eksoz - egzoz
  pardesü - pardösü
  ayidat - aidat
  pilaj - plaj
  tazik - tazyik
  traş - tıraş
  metod - metot
  ara söz- arasöz
  ara yön - arayön

  Türkçe Karşılığı Varken Kullanılan Sözcükler ve Yanlış Kullanımlar

  Sözcüğün yanlış kullanımı - Doğrusu (!) - Türkçesi
  çok mersi - merci beaucoup - Çok teşekkür ederim.
  detay - detail -ayrıntı
  fonksiyon - function - işlev
  fonksiyonel - functional - işlevsel
  avantaj - advantage - üstünlük
  kriter - criterion - ölçüt
  kriterler - criteria - ölçütler
  test sınavı- ??? - çoktan seçmeli sınav
  layt (light) - light - hafif
  fest fud - fast food - hazır yiyecek
  hard disk - hard disc - sabit disk
  imeyıl (e-mail) - e-mail - e-posta, elmek
  meyil (mail) mail - e-posta - mesajı, ileti
  meyil çekmek - sending a mail - e-posta mesajı yollamak
  maus (mouse) - mause - fare
  ran etmek (run etmek) - running -çalıştırmak
  tekrardan - ??? - tekrar veya yeniden

  Asıl sorun Türkçeyi doğru konuşabilmekte!

  Sözcüğün yanlış kullanımı - Türkçesi
  start almak - başlamak
  center - merkez
  relax olmak - rahatlamak
  e-mail - e-pota
  komunikasyon - iletişim
  cv - özgeçmiş
  okey-ok - tamam
  trend - eğilim
  spontane - kendiliğinden
  link - bağlantı
  exit - çıkış
  check etmek - kontrol etmek
  feedback - geri bildirim
  full-time - tam gün
  koordinasyon - eşgüdüm
  absurt - saçma
  adapte olmak - uyum sağlamak
  laptop - diz üstü
  provoke etmek - kışkırtmak
  jenerasyon - nesil-kuşak
  objektif -nesnel-tarafsız
  deklare etmek - bildirmek
  star - yıldız
  perspektif - bakış açısı
  entegre olmak - bütünleşmek
  nick name - takma ad
  partner - eş
  okeylemek - onaylamak
  antipatik - sevimsiz-itici
  mantalite - anlayış-zihniyet
  illegal - yasadışı
  timing - zamanlama
  catering - yemek hizmeti
  departman - bölüm
  revize etmek - yenilemek
  global - küresel
  sempatik - sevimli-cana yakın
  security - güvenlik
  printer - yazıcı
  elimine etmek - elemek
  izolasyon - yalıtım
  data - veri
  prezantasyon - sunum
  finish - bitiş-varış
  download etmek- indirmek
  monoton - tekdüze
  konsensus - uzlaşma
  full - tam-dolu
  emergency - acil
  ambiyans - hava-ortam
  versiyon - sürüm-uyarlama
  ekstra - fazladan
  imitasyon - taklit
  optimist - iyimser
  save etmek - kaydetmek
  adisyon - hesap fişi
  print out - çıktı
  anons etmek - duyurmak
  bodyguard - koruma
  dokuman - belge
  dizayn - tasarım
  analiz - çözümleme
  online - çevrimiçi
  kriter - ölçüt
  part-time - yarı zamanlı
  pesimist - karamsar
  slayt - yansı
  empoze etmek - dayatmak
  driver - sürücü
  bye bye - hoşçakal


 6. Reloladed
  Devamlı Üye
  Ş Yerine $
  V yerine W
  K yerine q
  Vb. Harfleri Kullanarak Kelime Ve Cümle Oluşturanlar , Oluşturmakta Israr Edenler Toplumun En Aşağılık Kesimleridir.

  Sizin Bir Diliniz Olduğunu ve Doğru Düzgün Kullanmayı Unutmayın

  TÜRKÇE Ulusal'dır

  Türkçemize Sahip Çıkanlar Listeye Eklenecektir ..

  Çıkmayanlar Kara Listeye Eklenecektir


  Türkçemize Sahip Çıkan Üyelerimiz
  Türkçemizi Katleten Üyelerimiz .. 7. MAJİX
  Devamlı Üye
  Türkçesi Varken!


  Türkçesi varken yabancı olan kelimenin kullanılmasına günümüzde oldukça sık rastlanıyor ve bu oldukça hızlı bir şekilde de yayılıyor. Peki, neden Türkçesi varken yabancı olan kelimeyi kullanıyoruz?

  Yabancı dillere özenme; Osmanlı zamanında Farsçaya-Arapçaya, kısa bir süre önce Fransızcaya ve son 45–50 yıllık zaman diliminde ise İngilizceye kaymıştır. Bunun sebebi olarak bilim dilinin İngilizce olması gösteriliyor. Fakat olaya dikkatli baktığımız zaman bilim dilinin İngilizce olmadığı, aksine İngilizce gibi bir dilin bilim için hiç uygun olmadığını görüyoruz.

  Farklı yöntemlerle kendi dilimizdeki kelimeleri unutmamız ve yerine yabancı kelimeleri kullanmamız sağlandı. Fakat artık yabancı kelime kullanmak toplum içinde bir fark olmaktan çıktı hatta artık bizler tarafından ayıplanır duruma geldi. Günümüzde “ organisation un Türkçesi ne?” dediğimiz zaman karşılık olarak organizasyon. Ya da “ ‘ambulance’ ne demek?” dediğimiz zaman ambulans cevabını alıyoruz. Dilimize yapışmış o kadar saçma sapan kelimeler var ki! Artık bunları dilimizden kazıyıp atmanın zamanı gelmiştir.

  Anlaşılıyor ki şu anda Oktay SİNANOĞLU hocamızın dediği gibi büyük bir uyanış vardır. Aşağıda günlük yaşamda sık sık karşılaştığımız ve kullanılmasının artık ayıp olarak gördüğümüz sözcüklere karşılık küçük bir sözlük hazırladım. Umarım dilimize yapışan saçma kelimelerin, dilimizden kazınmasında faydası olur.

  Ambulans: Cankurtaran
  Trend: Gidiş, Gidişat
  Erozyon: Toprak Aşınması
  Kabine: Bakanlar Kurulu
  Medya: Yayın-Basın
  Dizayn: Tasarım
  Fast Food: Tez Yemek
  Servis: Hizmet
  Filtre: Süzgeç
  Mobil: Gezgin
  Termik: Isıl
  Radikal: Aşırı
  Brifing: Bilgilendirme
  Miting: Toplantı
  Politika: Siyaset
  Market: Bakkal, Çarşı, Pazar
  Star: Yıldız
  Süper: Ülken, Üstün, Koca
  Şanslı: Bahtlı, Bahtı Açık
  Sosyal: Toplumsal
  Sprey: Püskürteç
  Deterjan: Arıtmaç
  Fuel Oil: Yakıt Yağ
  Petrol: Neft
  Shopping Center: Alışveriş Merkezi


 8. MAJİX
  Devamlı Üye
  Stant: Tezgâh, Sergi
  Bariyer: Engebe
  Operatör Dr: Cerrah
  Dekor: Süs
  Üniversite: Evrenkent
  Kampus: Yerleşke
  Sponsor: Destekçi
  Antik: Eski
  Aktif: Etkin, Faal
  Pasif: Edilgen
  Galeri: Sergi
  Spesiyal: Özel
  Terör: Tedhiş
  Terörist: Tedhişçi
  Transfer: Aktarma
  Defans: Savunma
  Korner: Köşe
  Enternasyonal: Uluslar Arası
  Detay: Ayrıntı
  Pozisyon: Durum, Konum
  Reyting: Sıralama
  Air Lines: Hava Yolu
  Final: Son, Son Sınav
  Vize: Ara Sınav
  Lider: Önder
  Alternatif: Seçenek
  Legal: Yasal
  Organize: Düzenlemek
  Organizasyon: Örgüt, Topluluk
  Deklarasyon: Beyanname
  Ekonomi: İktisat
  Prestij: İtibar
  Doküman: Belge
  Komisyon: Encümen
  Komisyoncu: Aracı
  Ambargo: Yaptırım
  Sektör: Kesim
  İzolasyon: Yalıtım
  Agresif: Saldırgan
  Operasyon: İşlem, Ameliye
  Format: Biçim
  Kompozisyon: Hitabet, Tahrir
  Egzersiz: Alıştırma
  Favori: As
  Favori(yüzdeki): Duluk
  Alarm: Uyarı
  Otomatik: Öziş
  Biyoloji: Dirilbilim
  Sinema: Beyazperde

  Metin Arıtürk
  Selçuk Evrenkenti - İnşaat Mühendisliği


 9. MAJİX
  Devamlı Üye
  Yazım konularına dikkat etmemiz lazım

  deyil (X) --> değil (√)

  yalnış (X) --> yanlış (√) yanılmaktan yanlış

  yanlız (X) --> yalnız (√) yalından yalnız

  herkez (X) --> herkes (√)


+ Yorum Gönder


türkçemize giren yabancı kelimeler,  türkçenin önemi,  türkçeyi doğru kullanma,  dilimize giren yabancı kelimeler,  türkçemizi bozan kelimeler,  türkçenin yabancılaşması