+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Refleksif Düşünce Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Refleksif Düşünce Nedir?
  Refleksif Düşünce Nedir

  Refleksif düşünce ya da refleksivite, kendini gözlem ve analiz konusu olarak alan öznenin tutumudur.
  Refleksivite, kendi hakkında, kendi üzerine düşünen, kendisini bir obje gibi ele alıp bakabilen bir öznenin durumunu ifade etmektedir. Bu anlamda refleksif düşünce, her şeyden önce kendi dışına çıkıp bakabilmeyi, bir desantrasyon kapasitesini gerektirmektedir.

  refleksifdnce.jpg

  Taylor gibi yazarlar radikal refleksiviteyi, modernliğin karakteristiği olarak görmektedir. Refleksif tarzda düşünmek (düşüncenin kendi üzerine dönüşümlü oluşu), bilincimizin bilincinde olmak ve dünyanın bizim için varolma tarzı üstünde odaklaşmak, yani kendi öz sübjektivitemiz hakkında düşünmeye önem vermek demektir. Bu tutum Hıristiyan Batı dünyasında Saint Augustinden itibaren bir emir, bir model haline gelmiştir.
 2. Zarafet
  Üye

  Kendi üzerine katlanarak derinliğine düşünme. düşüncenin belli bir nesne üzerine yoğunlaşması hali, kendine dönük düşünce biçimidir. Felsefenin refleksifliği, felsefenin kendini de ele alması, sorgulaması anlamına gelir. Felsefenin refleksifliğinin ilk tanımı, felsefenin; felsefe nedir, sorusuna da cevap aramasıdır.
 3. Ziyaretçi
  Düşüncenin kendi üzerine tekrar yöneltilmesine refleksif düşünme denir.Önceden kazanılmıs bilgiler hakkında sorgulama yapma düşünmede diyebiliriz.
+ Yorum Gönder


refleksif nedir,  refleksif ne demek,  refleksif,  felsefede refleksif nedir,  refleksif nedir felsefe,  refleksif olma