+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Spor Felsefesi nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Spor Felsefesi nedir?
  Spor Felsefesi nedir?

  Spor felsefesi spor ile ilgili olan felsefe çalışmasıdır. Dolayısıyla spor felsefesi iki disiplinli bir çalışmasıdır. İçinde : hem felsefe, hem de spor bulunmaktadır. Fakat, çalışma felsefe ağırlıklıdır.

  Spor Felsefesi.jpg 2. Asel
  Bayan Üye

  Bilindiği gibi değişik spor olayları vardır. Bunlar tek tek her spor dalı ile ilgili karşılaşmalar, olimpiyatlar , dünya şampiyonaları gibi .

  Bütün bunlar değişebilmekte, gelişebilmekte, tekrarlanabilmektedir. Tüm bu değişimler, gelişimler ve tekrarlar içinde değişmeden kalan şey “spor”dur. İşte bu spor nedir?

  Öyleki yeni sporlar ortaya konulabilir. Yeni yarışmalar düzenlenebilir. Fakat spor dediğimiz öz hep aynıdır. Bu öz spor eğitimcisinin alanı dışındadır, spor hekiminin, spor yöneticisinin, spor bilimcisinin ve sporcunun alanı dışındadır. Sporun ne olduğunu, sporun özünü, sporun hakikatını araştıran bu alan spor felsefesi alanıdır. Kuşkusuz ki spor felsefesindeki tek soru saporun özü sorusu değildir. Bu çerçecede pek çok sorun yer alır. Bunlarla ilgili çalışmalar da spor felsefesinin içine girerler. Fakat, “spor nedir?” sorusu yani sporun özünü soran soru spor felsefesinin temel sorusudur.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Spor felsefesi sporu düşünce olarak ele alır. spor felsefesi hem felsefeyi hemde sporu içinde barındırır. ancak ağırlıklı olarak felsefeyle uğraşır.
+ Yorum Gönder


spor felsefesi,  spor felsefesi ve olimpizm nedir,  spor felsefesi slayt