+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Eşcinsellik Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Eşcinsellik Nedir
  psikolojide eşcinsellik nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Psikolojide Eşcinsellik hakkında kısa bilgi


  Eşcinsellik, kişinin cinsel, duygusal ilgi ve isteğinin veya cinsel yöneliminin arzu, aşk, cazibe veya bir cinsel ilişki yönünden davranışı ya da deneme iç güdülü bakış açısının hem cinsten kişilere dönük olmasını, aynı cinsten kişiler arasında etkiyi ifade eder.

  Eşcinselleri tanımlamak için çok çeşitli kavramlar kullanılır. Kadın eşcinselleri tanımlamak için 1800'lü yıllardan beri kullanılan lezbiyen sözcüğünü karşılamak için Fransızca kökenli gey (Fr: gai, İng: gay) sözcüğü, 1960'larda önceleri sadece erkek eşcinselleri tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Zamanla tüm eşcinseller için kullanılır hale gelmiştir.[1] Eşcinsellere cinsel yönelimlerinden dolayı uygulanan fiziksel ve sözlü şiddet, "Eşcinsel" anlamına gelen argo tabirleri hakaret ya da aşağılama amaçlı kullanmak, birçok gelişmiş ülkede nefret suçu kapsamına girer ve cezai yaptırımla karşılaşılabilir.

  Psikolojik ve sosyolojik tanımda cinsel yönelimi sadece hem cinsine olan kişiler eşcinsel, bundan farklı olarak; hem karşı cinse, hem kendi cinsine ilgi duyan kişiler biseksüel olarak tanımlanır. Cinsel rolü her ne olursa olsun kendi isteği ile hemcinsi olan birisiyle cinsel ilişkiye giren kişi eşcinsel kabul edilir.

+ Yorum Gönder