+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Aşırı Hayal Kurmak Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Aşırı Hayal Kurmak Nedir
  psikolojide aşırı hayal kurmak nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Psikolojide Aşırı Hayal Kurmak hakkında bilgi

  Her insan başını yastığa koyduğunda, yalnız kaldığında, sahilde otururken, hemen hemen her mekan ve zamanda hayaller kurar. Beyince tasarlar. Hayalleri olumlu yönde kullanmak, güdüleyici bir faktördür. Zengin olmak, mutlu yaşamak vb. birçok hayal kurarız. Aslında hayal etmek inanmanın yarısıdır. Hayalini kurduğumuz şeyin gerçek olacağına inanmak insanı güdüler. Güdüler ise olumlu yöne sevkeder. Ve benim inancıma göre bir insanın inanıp da yapamayacağı bir şey yoktur. Tabi hayal edilen şeyin imkansız bir olay olması, insanı olumsuz yönde de etkileyebilir. Örneğin ünlü bir sanatçıya hayran olan bir kişi, onunla evlendiğini hayal edebilir. Bu hayali abartıp bir obses haline getirmek, gerçekleşme olasılığı çok düşük bir olay olmasından dolayı hayal kırıklığına ve psikolojik rahatsızlıklara da neden olabilir.

  İnsanın kendisini hayal dünyasına kaptırıp, gerçek dünyadan uzaklaşması ise ayrı bir tehlikedir. Bir zaman sonra kişiler gerçek ve hayal dünyasını karıştırmaya ve ciddi psikolojik rahatsızlıklara sürüklenmeye başlar. Bu biraz bilgisayar oyunlarına da benzer. Şiddet içerikli oyunlar özellikle gelişme çağındaki insanları şiddete yöneltebilir. Günümüzde bilgisayar bağımlısı insan sayısı giderek artmaktadır. Sohbet odaları ve chat'lerde insanlar, gerçek hayatta sergileyemediği tutumları, sanal alemde tatmin etmektedirler. Sanal dünya zamanla kişileri bağımlı hale getirmekte ve gerçek yaşamdan uzaklaştırmaktadır.

  Ne olursa olsun işin özü olumlu düşünmektedir. Gördüğümüz kötü bir kabusu olumlu yönüyle değerlendirmek, olması daha olası ve güzel hayaller kurmak insan için güdüleyici ve hayata bağlayıcı olabilir. Atalarımızın dediği gibi "Hayra yor, hayır olsun; İnan, gerçek olsun"


+ Yorum Gönder


psikolojide hayal kurmak,  hayal kurmak nedir,  hayal kurma bağımlılığı,  psikolojide hayal kurmak nedir ,  çok fazla hayal kurmak nedir