+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Jest Ve Mimikler Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Jest Ve Mimikler Nedir
  psikolojide jest ve mimikler nedir kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Psikolojide Jest Ve Mimikler hakkında bilgi

  Beden dilimizin en belirgin özellikleri korku, kızgınlık, hüzün, nefret, mutluluk, dikkat, ilgi, uyku, gerginlik, şiddet davranışları içeren olgulardır. Bu genel durumların dışında kültüre özgü toplumdan topluma, kültürden kültüre farklılık gösteren davranış kalıpları da vardır. Bu doğaldır. Çünkü her bireyin veya toplumun olayları algılama, yorumlama kapasiteleri farklıdır. Fizyonomimizdeki ulak ayrıntılar, kendimize özgü biyolojik yapımızı veya zevklerimizi yansıtmaktadır. Dolaysıyla evrensel birer varlık olarak insanların ortak özelliklerinin yanında algılama biçimlerine davalı olarak faklı geleneksel kültürleri, jest ve mimikleri vardır.

  Jestler ve Mimikler

  Jestler ve mimikler çevredeki kişilere görsel sinyaller gönderen hareketlerdir. Bir jestten söz edebilmesi için yapılan hareketin bir başkası tarafından görülmesi ve yaşanan duygu ve düşünceyle ilgili bir bilginin karşıdaki kişiye iletilmesi gereklidir. Aslında her bir jest ve mimik, düşünce ve duygu ürünüdür. Yüz kaslarının anlatım amaçlı kullanımı mimikleri; baş, el, kol, ayak, bacak ve bedenin kullanım de jestleri oluşturur.

  Jest ve mimikler “esas” ve “ikincil” olarak ayrılır. Esas jest ve mimikler, düşünce ve duygularımızı destekleyen, onları somutlaştıran hareketlerimizdir. Örneğin, sohbet sırasında göz kırpma, baş sağlama, kolları açma gibi işaret ve hareketler iletmek istediğimiz ve programladığımız bir mesajı içeren jestlerdir. Öte yandan kendiliğinden gelen ve hiç beklemediğimiz bir anda bizi yakalayan esneme ve hapşırma gibi durumlarda bile jest söz konsudur. Esas olarak anlatıma katkıda bulunmayan ve kendiliğinden refleks olarak ortaya çıkan bu hareketlere ikincil jest ve mimik denir. Bu jestlerin bazılarını bastırmak, bazılarım da en açık biçimde de ortaya kovmak eğilimi vardır. Bir konferans salonunda insan hapşırığını tutmaya çalışır ve özür diler bir ifade takınır, ancak istemediği halde eşi camlan açmışsa ve bundan rahatsız oluyorsa hapşırması çok daha farklı olur. Açık, net ve mümkün olduğunca şiddetli olan hapşırık artık ikincil jest olmaktan çıkar.

  Baş ile selam vermek veya el sallamak gibi hareketlere esas jestler denir. Esas jestler başlangıçtan bitişlerine kadar iletişimin bir parçasıdırlar. Esas jestlerle ikincil jestleri ayırt etmek için şu soru sorulabilir. “Eğer ben yalnız olsaydım bu hareketi yapacak miydim?” Cevabimiz “Hayır” ise bu hareketi*miz esas jesttir. Cevabimiz “Evet” ise hareketimiz kendiliğindedir ve ikincil jest gurubuna girer.

+ Yorum Gönder


esas jest nedir