+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide şema Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide şema Nedir
  psikolojide şema nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Psikolojide şema

  Şema bizi etkileyen uyaranın ne olduğunun anlaşılması ve değerlendirilmesi için oluşturulmuş zihinsel bir yapıdır. Şemalar sayesinde zaman ve mekandaki yerimizi bilebilir ve çevremizde olup biteni fark edip onlara uygun davranışlar göstererek varlığımızı devam ettirebiliriz.

  Şemalar bebeklikten başlayarak gelişir ve yaşam boyu sürerler. Kişinin kendisine ve çevresine ait yaygın ve koşulsuz temalardır. Bu nedenle bir kez meydana geldikten sonra şemalar, kişi için mutlak gerçek olarak algılanırlar ve kolay kolay değişmezler. Örneğin ebeveynlerinden sevgi veya kollanma görmeyen bir çocuk Duygusal Yoksunluk Şeması geliştirip ve kendisini sürekli olarak yalnız hissedebilir ve başkalarına bağımlı hale gelebilir.

  Şemalar çevreden gelen bilgiyi anlamada kalıp görevi görürler ve bu nedenle yaşam boyu gelişerek kişinin davranışlarını, düşüncelerini, hislerini ve diğer insanlarla olan ilişkilerini belirlerler.
  Yani tüm davranışlarımız ve duygularımız şemalarımıza bağlı olarak gelişir.
  Konunun geri kalan kısmında özellikle ruhsal ıkıntılarımızı
  oluşturan, yaşamın erken çağlarından itibaren öğrenilmeye başlayan ve erişkin yaşlarda uyumu bozan şemalardan bahsedilecektir. Bu nedenle şema terimi, “erken dönem uyum bozucu şema” terimi yerine
  kullanılacaktır.

  Erişkin yaşamda her ne kadar değişmez gerçekler olarak algılansalar da şemalar sonradan öğrenilerek edinilirler. Özellikle çocukluk yılarında ebeveynler, kardeşler ve akranlarla olan zarar verici deneyimler sonucu meydana gelirler. Çocuk, yaşantılarından bir şeyler öğrenip gelecek acılardan korunmak için çaba gösterdikçe daha da gelişirler. Örneğin, neden azarlandığını anlamayan bir çocuk daha sonraki azarlardan korunmak için nedenini anlamasa veya bilmese de, kendisini hatalı gibi hissederek başka hata yapmaktan korunmaya çalışabilir. Bu hatalı ve kusurlu hissedebilme konusunda gelişen becerisi, ilerideki yaşamında yaşayacağı tartışmalar veya kendini savunmak zorunda kalacağı durumlarda bir engelleyici olarak çalışacaktır. Aslında şemalar, çocukluk çağlarındaki zedeleyici yaşantıların güncel temsilleridir.

+ Yorum Gönder