+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Cinsel Bozukluklar Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Cinsel Bozukluklar Nedir
  psikolojide cinsel bozukluklar nedir kısaca 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Cinsel Bozukluklar

  Cinsel arzu, tıp dilindeki deyimiyle libido orgazmla doyuma ulaşma ve zaman zaman duyulan bir cinsel heyecan özlemidir. Bazen anormal veya aşırı cinsel arzular olması mümkündür. Aşırı cinsel arzu duyan kişiler günde iki, üç orgazm ile tatmin olurlar. Birçok kez beyinde hasar, akıl geriliği veya psikopatiden ötürü cinsel arzunun artması görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda erkekler için Satiriasis, kadınlar için Nemfomani denir.

  Cinsel bozukluğu olan kimselerin çok az bir bölümü tedavi için doktora başvurmaktadır. Hasta suçluluk duygusu içinde zamanla bu derdini çözebileceğini düşünmektedir veya homoseksüellerin birçoğunda olduğu gibi halinden memnundur. Birçok olayda hasta ya evlidir, ya iyi bir baba veya annedir, yani toplumda sevilen bir insandır. Karısı gebe iken ve ilgisinin azaldığını duyduğu zaman veya bütün hayatı boyunca kontrol ettiği gizli bir isteği içki veya duygusal bir bozukluk nedeni ile engelleyemediği zaman başvurma isteği doğabilir.

  Cinsel isteklerle ilgili aşırı bir davranış yüzünden tutuklanan kişi için psikiyatrist ile muayene gereklidir. Suçun duygusal bir bozukluk veya bunama başlangıcı veya bir akıl hastalığı sonucu olup olmadığı açıklığa kavuşturulması gerekir.

  Cinsel fonksiyon bozukluklarının başında hastanın kendini veya eşini tatmin edemediği iktidarsızlık, cinsi temasın ağrılı olması veya cinsel isteğin olmayışı yani soğukluk dediğimiz durumlar meydana gelir.
+ Yorum Gönder