+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Psikolojide Bağımlı Ve Bağımsız Değişken Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Psikolojide Bağımlı Ve Bağımsız Değişken Nedir
  psikolojide bağımlı ve bağımsız değişken nedir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Psikolojide Bağımlı Ve Bağımsız Değişken

  Bağımlı Değişken

  Bağımlı değişken.Deneysel çalışmalarda, üzerinde bağımsız değişkenin etkisinin incelendiği değişken. Örneğin küçük çocuklarda kekemeliğin nedenini incelersek, kekemelik bağımlı değişken olur.Psikolojide kullanılan bağımlı değişken daima davranıştır : Dıştan, doğrudan gözlenebilen davranışlar, psikolojik olaylara bağlı olarak ortaya çıkan fizyolojik tepkiler, vardanan bilişsel faliyetler olarak Bir araştırmada bağımlı değişken genellikle bir tane seçilir ; bağımsız değişken ise birden çok olabilir. Bağımlı değişken seçerken ; araştırma açısından uygunluğuna ve geçerliğine, bağımsız değişkenin etkilerine duyarlılığına ölçme açısından pratik, kolay ve güvenilir olmasına dikkat edilir.Karakaş ( 1990/91 yayınlanmış ders notları ) a göre, bağımlı değişken beş biçimde ölçülür : 1 ) Frekans ölçümü : Bir davranışı ne kadar yaptığı, 2 ) Davranışın gecikmesi : Uyarıcı verildikten ne kadar sonra davranış ortaya çıkıyor? 3 ) Davranışın süresi : Davranış ne kadar süre devam ediyor ? 4 ) Davranışın genliği : Davranışın şiddeti : ( örneğin beyin dalgalarının yüksekliği, pedala davranışının kuvveti ), 5 ) Tercih : Deneğin iki ya da daha fazla tercihten hangisini seçtiğni gözlemek. Korelatif çalışmalarda, bağımlı değişken yerine "yordanan değişken" kullanılır.


  Bağımsız Değişken

  1.Tam olarak, etkisi araştırılan şey. Su vermenin çiçeğin büyümesi üzerinde etkisine bakılıyorsa su vermek; televizyon izlemenin zeka üzerindeki etkisine bakılıyorsa televizyon izlemek bağımsız değişkendir. Bağımsızdır, bir yere girip ortamı etkiler.

  2.çok bağımsız, ne kadar olacağını, hangi level'larının kullanılacağını hep deneye deneye bulmak gerek. su vermenin çiçeği büyütmesi mi? hadi bakalım, kaç bardak su, haftada kaç kez bu yüzden deneylerdeki bağımsız değişkeni tanımlamadan mutlaka literatür taraması yapmak gerek.

  3.alınan bazı duyumlara göre kimi üniversitelerde 4 sınıfta öğretilen bir şeymiş. anlamadım gitti :/

  4.gayet üniversite 2de çatır çatır öğretilen şey.

  5.kafasina gore hareket eder, kontrol edilemezdir.asi bir cocuktur.mutemadiyen degisir.

  6.@4 biz 1. sınıfın 1 . haftasında öğrendik.

  7.lisede psikoloji derslerinde öğretilendir. öğrenmedim diyen yalan söyler.

  8.1.sınıfın 1.haftası öğrenilir, ancak her fırsatta ekürisi bağımlı değişkenle karıştırılır. Sürekli tekrar ederek ne neyi etkiliyodu, o onu etkiliyosa o nereden çıktı vb söylemleri tekrar ederek akılda sağlamlaşma yolunda ilerler.

  9.spss'de faktör listesine atılır.

  10.deneysel desenlerde kullanılan değişken türüdür. korelatif çalışmalardaki adı "yordayıcı" değişkendir.

  11.1 yıl lise, 4 yıl üniversite, 8 yıl meslek hayatından sonra hala bağımlısıyla bağımsızını karıştırdığım değişken türü. sanırım sorun bende dedirten.

  12.kimse beni anlamıyor.

  13.benden baska da bagimli bagimsiz degiskenleri karistiranlarin oldugunu gördügüm hos bir baslik.

  14.özgürlüğünü elde etmiş olan değişkendir.

+ Yorum Gönder


bağımlı bağımsız değişken örnekleri psikoloji,  bağımlı bağımsız değişken psikoloji,  bağımlı değişken psikoloji,  bağımlı bağımsız değişken psikoloji örnekleri,  psikolojide bağımlı ve bağımsız değişken nedir,  bağımsız değişken psikoloji