+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Film Tanıtımları Forumunda Oskar Ödülü nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Oskar Ödülü nedir
  Oskar Ödülü ne demek

  Oscar ödüllerini veren Amerika Sahne Sanatları ve Bilimler Akademisi 4 Mayıs 1927 tarihinde California Eyalet Kanunları'na uygun bir biçimde kuruldu. Akademi'nin ilk 36 üyesi arasında Douglas Fairbanks ve Louis B. Mayer gibi dönemin ünlü film yayımcıları da yeralıyordu. Akademinin şimdiki üye sayısı beş binin üzerinde. Bunların arasında sanatçılar sanat yönetmenleri ve editörler var.

  Oscar Ödülleri'nin ortaya çıkışı derneğin kuruluşundan bir hafta sonraya rastlıyor. 11 Mayıs'ta toplanan Akademi üyeleri sanatçılara bir ödül verilmesini kararlaştırdı. Metro Goldwyn Mayer'de sanat yönetmeni olan Cedric Gibbon o anda bir film makarası üzerine elinde haçlı kılıç tutan bir şovalyenin taslağını çizdi. Bu film makarasının beş halkası Oscar ödüllerinin verildiği beş ana dalı temsil ediyor.
  Taslak 1928 yılında George Stanley adlı heykeltıraş tarafından heykel haline getirildi. Akademi'nin sekreteri heykeli gördüğünde 'Oscar Amca'ma ne kadar çok benziyor" deyince heykelciğin adı Oscar olarak kaldı.
  İlk tören Hollywood Roosevelt Oteli'nde
  İlk Oscar Ödülü töreni 16 Mayıs 1929'da Hollywood Roosevelt Otel Blassom Room'da yapıldı. Gecenin biletleri 10 dolardan satıldı ve törene 250 kişi katıldı.
  Oscar Ödülleri verildiği ilk yıldan itibaren bütün dünyanın ilgi odağı oldu. Başlangıçta ödül töreninin yapıldığı gece saat 23.00'te sonuçlar basına açıklanıyordu. 1940 yılından itibaren bugün de hala geçerli olan zarf sistemi uygulanmaya başladı.
  İlk naklen yayın
  Oscar Ödül töreninin ilk naklen yayını Los Angeles Radyosu tarafından yapıldı. Törenin televizyondan naklen yayınlanmaı ise ilk olarak 19 Mart 1953'te oldu. 1966 yılında tören ilk kez renkli olarak yayınlandı. Oscar ödülleriin yayın hakkını 1971 ile 1975 yılları arasında NBC satın aldı. 1972 yılındaki 42'nci Oscar tördeni tüm dünyadaki sinemaseverlere canlı olarak ulaştırıldı.
  Törenler ilk 15 yıl boyunca otellerin toplantı ve balo salonlarında yapıldı. Aradan geçen yıllar içinde katılımcıların sayısı arttıkça daha büyük salonlara taşındı.
  Tören üç kez ertelendi
  Oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yıında Los Angeles'daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise Martin Luther King'e saygı dolayısıyla 1981'de Ronald Reagan'a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.
  Oscar Notları..
  Yakın zamana kadar Oscar ödüllerinin dağıtım töreni için seçilen gün pazartesiydi 2 yıl önce pazar gününe alındı.
  Ödül töreni en son 1968 yılında kendisine tanınan 3 saatlik zaman süresi içinde tamamlandı. En uzun süren ve bu alanda rekor kıran Oscar ödül töreni ise geçen yıl yapıldı: 4 saat 2 dakika.
  İlk olarak 1941’de Oscar kazanananların kim olduğu törenden önce açıklanmadı ve daha sonra da kapalı zarf yöntemi uygulanmaya devam etti.
  II. Dünya Savaşı’ndaki Amerikan askerlerinin töreni dinlemesi için ilk defa 1943 yılında radyo yayınıyla törenler dünyaya duyuruldu.
  1929’dan beri 2300 adet Oscar heykelciği dağıtıldı. Her Oscar heykelciği 13 inç yüksekliğinde ve 8.5 pound ağırlığında.
  Oscar ödül töreni ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu Bob Hope’tu. Ödüller 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.
  Akademi mesleğinin son yıllarını yaşayan çok yaşlı ya da çocuk oyunculara sakat rollerine çıkanlara ve Amerikan toplumunu eleştiren filmlere ödül vermesiyle tanınıyor.
  Aralıksız 4 saat süren Oscar töreninde ödül kazananların konuşma süresi sadece 30 saniye.
  Son olarak her yıl işi bittikten sonra katlanıp Valencia’da bir depoda tutulan televizyondan izlerken ne kadar uzun diye düşünülen kırmızı halı üzerinde yürüyen artistler kadar meşhur.
  Her sene 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği sonra da rulo yapıp kaldırdığı Akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.
  İlk Ödüller
  En İyi Erkek Oyuncu
  Emil Jannings
  The Last Command ve The Way Of All Flesh
  En İyi Kadın Oyuncu
  Janet Gaynor
  7th Heaven Street Angel and Sunrise
  En İyi Film
  Wings (Kanatlar)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Oscar ödülleri bir diğer adı ile akademi ödüllerei dünayad yapılan fi,lmlere verilebilecek en önemli ödüldür. dünyaca ünlü bu ödül yarışmasında bir çok katagoride ödüller verilmektedir. oscar ödüllerinin kuruluşu 4 mayıs 1927 yılıdır.
+ Yorum Gönder