+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Sırt Ağrısı - Sırt Ağrıları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Sırt Ağrısı - Sırt Ağrıları
  Sırt ağrısı nedenleri

  Arkadaşlar sırt ağrısının nedenleri nelerdir hemen açıklar mısınız bana.

  Sırt ağrıları milyonlarca insanın ortak sorunu Yapılan çok sayıda bilimsel araştırma sonucu; her beş insandan biri sırt ağrısı çektiğini göstermektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde sırt sorunları önemli bir probleme dönüştü. Bunun için sırt sağlığına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde bu ağrılar yaşamımızı olumsuz yönde etkiler ve işgücü kaybına uğratır. Bir çok hastalıkta da olduğu gibi sırt ağrılarından değil geç kalınmaktan korkulmalıdır. Amacımız ağrısız, hareket kısıtlılığı olmayan mutlu bir toplum yaratmaktır.


  Sırtın yapısı
  Sırtın fonksiyonel yapısı; oniki omur, arkada faset eklemleri, omurlar arasında önde disk denen yastıkçılar ve arkada deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı, boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır.

  Sırt ağrıları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?
  Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır, sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta, ağır kaldırma sonucunda, klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır, dayanılmaz ağrılar çekeriz. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır, artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.


  Bu ağrıları uzun zaman çekenler, avuç avuç ilaç alırlar, doktor doktor dolaşırlar, ömür boyu bu ağrılardan kurtulamayacaklarını düşünerek karamsarlığa kapılırlar.


  Ağrılardan kurtulmak mümkün mü, kurtulmak için neler yapmalıyız, nerelere başvurmalıyız?


  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor), sonra da MR, BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.


  2. Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler (bu merhemleri iyice yedirerek sürdükten sonra mutlaka en az on dakika ütüyle ısıtılmış havlu, sıcak su torbası veya saç kurutma makinasıyla sıcak uygulanmalıdır) kullanılır, ama sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. Mutlaka fizik tedavi veya alternatifi (masaj, manipulasyon, nöral terapi, akupunktur, soft lazer) uygulanmalıdır. Fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir.


  3. Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak, tatile çıkmak, hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatristin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.


  4. Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egsersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egsersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.


  5. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek, yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek, yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak, aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak, televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır.


  6. Unutulmamalıdır ki keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz, ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Sırtınızdan vurulmayın

  Her yaşta, her meslek grubunda ortaya çıkabilen sırt ağrılarının sıklıkla duruş bozukluğundan kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, şikayetin birçok hastalığın sinyali olabileceğine dikkat çekiyor

  Ev kadınından uzun yol şoförüne, masa başında çalışanlardan gençlere kadar birçok kişi sırt ağrısından şikayet ediyor. Her yüz kişiden 80-90'ı hayatının bir döneminde bel, boyun ya da sırt ağırısı çekiyor.

  Şikayetin stresten ve çalışma koşullarından kaynaklandığını ileri sürüp gözardı edilmemesi gerektiğine dikkat çeken İstanbul Cerrahi Hastanesi Romatizmal Hastalıklar Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, 'En çok sırt ağrısı yapan sebepler mekanik olarak duruş bozuklukları' dedi. Bu ağrılar, bel ve boyun arasında olduğu için bu bölgedeki birincil hastalıklardan etkilenen sırtı 'biyomekanik açıdan talihsiz bir bölge' diye tanımlayan Tüfekçi, bel ve boyun fıtıklarının da sırt ağrısına neden olabileceğini ifade etti.

  Geç kalmayın

  Sırt ağrıları önemsendiğinde hastalıklara erken teşhis konma şansının ortaya çıktığını kaydeden Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, 'Biyomekanik nedenli ağrılara erken yaşta tanı konduğunda hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilir' diye konuştu. Tüfekçi, sırt ağrılarıyla kendini gösteren hastalıkların tedavisinde uygulanan yöntemleri şöyle anlattı: 'Mekanik ağrıysa fizyoterapist eşliğinde fiziksel ajanlar ve spinal rehabilitasyon uygulanıyor. İltihaplı romatizmal hastalık tanısı konduğunda ilaç tedavisi uygulanıyor. Lokal enjeksiyon yapılıyor. Omur kırıklarında, skolyoz ve kifozda gerekiyorsa cerrahi müdahale uygulanıyor. Hastaya spinal ortez adı verilen korseler öneriliyor.'

  Sinem EMİNOĞLU

  Ağrılara neden olan hastalıklar

  Schuermann hastalığı: Boyun ve bele göre sırttaki omurlar daha az hareketlidir. Bu nedenle büyüme çağında kan dolaşım problemlerine ait omur düzeyindeki gelişim hastalıkları en çok sırtta görülür. Büyüme çağında kas, eklem uyumsuzluğu yaşayan çocukların sırtlarında ortaya çıkan kifoz adı verilen yuvarlılık, kamburlaşma sırt ağrısına neden olabiliyor. Hastalığın habercisi olabileceği gibi bu dönemde öne doğru eğilmelerden de kaynaklanabilir. Skolyoz, çocukluk ve genç erişkinlik dönemlerinde omurganın üç boyutta eğrilmesi sırt ağrısıyla kendini belli edebilir. Bu sırt ağrıları hareketle artan dinlenmeyle geçen özelliktedir.


  Enflamatuar (İltihaplı) romatizmal hastalıklar: 'Enflamatuar, gece ağrıları' diye adlandırılan bu sırt ağrıları hastalığın en çok bilinen belirtisidir. Gecenin ikinci yarısında uykudan uyandırabilecek şiddette görülür. Ağrıların yanı sıra eklem şişmeleri, sabah sertliği şikayetleri ortaya çıkar. Romatizmal hastalıklarda erken tanıyla, hastalık nedeniyle ortaya çıkabilecek tahribat en aza indirilmeye çalışılır.


  Osteoporoz adı verilen kemik erimesi hastalığı: Özellikle geceleri sırtta şiddetli ağrılara neden olabiliyor. Yaşlı kadınlarda sırt ağrıları, osteoporoz nedeniyle ortaya çıkan osteoporotik yıkım adı verilen, omurların şekillerini kaybedip çökmesinden kaynaklanabilir.


  Kanser: Orta yaş üstünde (40 yaş üzerinde) omurgaya yayılmış kanser nedeniyle gece sırt ağrıları ortaya çıkabilir. Ağrıların bu yönde araştırılması gerekiyor. Hastalığın elenmesinde en kolay tanı yöntemi iki yönlü sırt grafisi çekmek.


  Oransızlık problemleri: Kilo ve boy endeksine göre göğüsleri büyük olan kadınlar sırt ağrısı çekebiliyorlar.


  Kalp hastalıkları: Kürek kemiğine vuran sırt ağrıları, kalp hastalıklarından şüphelenmesine neden olabiliyor. Safra yolları hastalıklarında sırt ağrısı ilk belirti olarak ortaya çıkabiliyor.


  Zona: Sinir uçlarında iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalık hiçbir belirti vermeden sırt ağrısıyla kendini gösterebiliyor.


  Psikosomatik neden: Sırt ağrıları sadece yaşam koşulları ve strese bağlanmamalı. Her türlü hastalık irdelenmeli.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Sırt ağrıları günümüzde çok sık rastlanılan bir durumdur. Bunun nedeni de fazla yorulma ve sürekli çalışmaktan kaynaklanıyor. Üstelik oturma ve kalkma gibi hareketlerde sırtımızın ağrımasına neden oluyor. Özellikle ev hanımlarının sürekli evde çalışması yüzünden onlarda daha sık rastlanır.
+ Yorum Gönder