+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Tendon İltihabı Tendinit Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Tendon İltihabı Tendinit
  Tendon iltihabı nedir

  Lütfen arkadaşlar bana hemen Tendon iltihabı ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Hafif bin incinme ya da aşırı kullanma omuz ya da dirsekte ağrı oluşmasına yol açabilir. Genellikle nedeni kası kemiğe bağlayan tendondaki küçük bir yırtık ya da iltihaptır.
  Belirtiler : Özellikle dirsek ya da omuzda eklemin hemen dışında ağrı ve hassasiyet
  Tedinit en sık omuz ve dirsekte görülür. Kemikte herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için röntgen çekilebilir.
  Tendinit tendonlarda kalıcı hasara neden olabilir. Ağrılı bölgeyi hareket ettirmemeye çalışmak da katılaşmaya yol açabilir. Eğer aşırı kullanma yıllarca sürerse önceleri belirsiz bir rahatsızlık yaratan bu durum daha sonra dokularda nedbe oluşmasına bağlı esneklik kaybına yol açabilir. Bazen dirsek ya da omuzunuzu dinlendirdiğinizde tendinitin yarattığı rahatsızlık birkaç haftada ortadan kaybolabilir. Yaşlılar-da ve etkilenen bölgeyi sürekli kullananlarda tendinit çoğu kez daha yavaş iyileşir ve genellikle ilerleyerek kronikleşir. Omuzdaki bağlar ve tendonlar giderek sertleşerek hareket kaybına neden olabilir; bu durum donmuş omuz olarak adlandırılır.
  Tedavi
  Dinlenme çok önemlidir. Etkilenen bölgeyi birkaç gün kullanmayın. Etkilenen bölgenin elastik bir bandajla sarılması ve kolun askıya alınması yararlı olabilir. Ayrıca bölgeye buz uygulaması rahatsızlığı ve şişmeyi azaltabilir.
  İlaç Tedavisi
  Aspirin gibi bir ağrı kesici şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir. Eğer tendinit sürerse doktorunuz hasta bölgeye kortizon gibi bir steroid ilaç enjekte edebilir.
  Ameliyat
  Bir tendon yırtıldığında onarıcı bir ameliyat gerekebilir.
  Egzersiz
  Dinlenme tendinit tedavisinin önemli bir parçası olmasına rağmen uzun süre hareket ettirmeme eklemde sertleşmeye neden olabilir. Birkaç gün bölgenin dinlendirilmesinden sonra ekleme hafif hareketler yaptırılarak esnekliği korunmalıdır. Bu hareketler donmuş omuz oluşmasını engelleyebilir.
  Önlem
  Tendinitin tekrarlaması egzersizden önce eklemi ısıtarak ve egzersizden sonra soğutarak engellenebilir. Güçlendirici egzersizler de tendinitin tekrarlamasını engelleyebilir.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Tendon İltihabı

  Tendon İltihabı.jpg
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Tendon İltihabı bulunan kişiler koşarken yada sıçrarken ayaklarında şiddetli bir ağrı hissederler. Bu ağrıyı hisettiğimiz an ayağımızı daha fazla yormamalı ve dinlendirmeliyiz çünkü bir süre sonra şişmeye başlayacaktır. Bunun tedavisi de ancak ameliyat gerektirir.
+ Yorum Gönder


tendon iltihabı