+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel Egzersizleri, Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı Egzersizleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Bel Egzersizleri, Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı Egzersizleri
  Bel Egzersizleri

  Lütfen arkadaşlar hemen bana bel egzersizleri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?


  Egzersizler bel ağrısında rehabilitasyon girişimlerinin önemli bir parçasıdır. Egzersizler, en azından yürüme şeklinde sporlar, genel uyumu artırarak kişinin enerji üretim potansiyelinin çoğalmasını ve ani ağır fiziksel aktivitelerde zorlanma riskinin azalmasını sağlarlar. Egzersizle kas ve bağlarda esnekliğin artışının sağlanması bel ağrısının ilk atağının önlenmesinde de yararlıdır. Egzersiz sonucu fiziksel uyumun artması ile ağrının azalması arasında doğrudan bağlantı vardır.
  Bel ağrısında egzersizlerin etkileri aşağıda sıralanmıştır:

  Ağrıyı azaltmak
  Zayıf kasları güçlendirmek
  Omurlar çevresindeki dokularda mekanik yüklenmeyi azaltmak
  Genel fiziksel uyumu artırarak olası zorlanmaları önlemek
  Postürü düzeltmek
  Omurların hareketliliğini artırmak

  Yapılan araştırmalarda egzersizlerin bel ağrılı hastalarda davranış biçimini değiştirdiğini, kemik, bağ ve kas direncini artırdığını, eklem kıkırdağı ve diskte beslenmeyi artırdığını göstermektedir.
  Bel Ağrısında Egzersizler Başlıca Üç Grupta Toplanabilir
  Hareketlendirme egzersizleri
  Güçlendirme egzersizleri
  Germe egzersizleri

  Bunun dışında fiziksel uyumu artıran egzersizler gerek bel ağrısından iyileşme döneminde gerekse önleyici olarak her zaman önerilmektedir. Burada önemli olan doktorun kasları tek tek muayene etmesi, postürü izlemesi ve zayıf kaslara güçlendirme, kısa kaslara germe egzersizlerini vermesidir. Germe egzersizlerinde en iyi süre 15-120 saniye arasındadır. Bu egzersizler uzun süren kas spazmlarında da etkilidir. Germe sonucu, kasta oluşan uzama ile kas hücresine giden kan akımının artışı ile kılcal damarlarda genişleme olur ve kas hücresine giden kan akımı artar, kaslara oksijen gelir. Güçlendirme egzersizleri ise, özellikle kronik bel ağrısında gelişen kondisyon kaybında etkilidir. Güçlendirme egzersizlerinde kasın aşırı yüke karşı tek başına kasılması yerine değişik yüklere karşı tekrarlayan kasılımlarından oluşan dayanıklılık egzersizlerinin verilmesi daha yararlıdır.

  Bu egzersizlerden sonra işlevsel egzersizler verilmelidir. Bunlar kişinin çalıştığı ortam içinde yapması gereken vücut hareketleri göz önüne alınarak verilir. Örneğin; devamlı eğilme ağır kaldırma gibi fonksiyonu olanlarda giderek artan ağırlıkta kutuları kaldırma gibi egzersizler kullanılabilir. Sağlıklı bir bele sahip olmak için kişinin devamlı egzersiz yapması, iyi vücut mekaniği geliştirmesi, dengeli bir postürü devamlı koruması gereklidir. Bu nedenle egzersizler ağrıyı gideren, normal fonksiyonu restore eden ve genel uyumu artıran egzersizler olmak üzere üç özel gruba ayrılabilir. Ağrıyı gideren egzersizler sırtüstü yatarak öne doğru kalkmaya çalışmak, yüzüstü yatarken geriye kalkmaya çalışmak gibi egzersizlerdir. İşlevin yeniden sağlanması için bunlara ek olarak baldır kaslarına ve kalça kaslarına germe, oturarak ve yan yatarak dönme egzersizleri verilir. Genel uyumu artıran egzersizler ise yürüme
  ve yüzmedir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Aslında bel ağrısı için yapılan egzersizler öyle çok zor değil ve birinin yardımı olmadanda kişi tek başına rahatça yapabilir. Tek yapacağı yere sırtüstü uzanıp kollarını iki yana açmak daha sonra köprü şeklinden belini havaya kaldırıp bunu bir kaç kez tekrarlayıp daha sonra sırayla tek tek bacaklarını karnına doğru çekmeli. Daha sonra ayağa kalkıp iki eliyle duvarı itiyormuş gibi duvara baskı yapmalı ancak ayaklarını açmış olmalıdır.
+ Yorum Gönder