+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Romatizmaya ne iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Romatizmaya ne iyi gelir
  Romatizmaya iyi gelen bitkiler

  Romatizmaya iyi gelen bitkiler hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Romatizma hastalığına iyi gelen bitkilerin neler olduğunu merak edenler için hazırladığımız bu sayfadaki önerileri denemenizde yarar vardır. Bilgilerinize..
  Acı pul biberin cilde yararlı, teni güzelleştiren maddeler içerdiğini, ilaçta aspirin neyse, yiyecekler içinde elmanın da aynı özelliği taşıdığının belirten uzmanların, “Romatizmaya İyi Gelen Bitkiler”i şöyle açıklıyor:

  Romatizmaya iyi gelen bitkiler şunlardır:

  Enginar: Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.
  Domates: C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.
  Tahıl: İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrıları hafifletir.
  Kekik: Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarına yardımcı olur. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük bir oranda azaltır.
  Zencefil: Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.
  Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu sebeple doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.
  Pancar: Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.
  Kavun: Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir.
  Hurma: Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.
 2. ELMAS
  Bayan Üye

  Nar özü ile hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda nar özünün kıkırdak ve kemiklerde oluşan iltihaplanmanın azaldığı gözlenmiştir. Düzenli bir şekilde nar suyu ya da nar özü tüketmek romatizma ağrılarınıza iyi gelecektir.
+ Yorum Gönder