+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Osteoartrit Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Osteoartrit Tedavisi
  Osteoartrit Tedavisi Hakkında Bilgiler

  Lütfen arkadaşlar bana osteoartrit tedavisi nedir kısaca açıklar mısınız?

  En çok görülen artrit türüdür. Daha çok yaşlılıkta ortaya çıkar. Erkeklerden çok kadınlarda yaygındır. Kalça ya da diz eklemi gibi bir eklem sağlıklı ve normal iken parlak, düzgün bir kıkırdak tabakasıyla kaplıdır. Yaşlılık sonucu bu tabaka dejenere olabilir ve altındaki kemiğin yıpranıp yırtılmasına yol açabilir. Hastanın ağrı çekmesi ve eklemlerindeki sertlik bunlardandır.

  Osteoartrit'lerde tedavi:
  Osteoartritin belirli, tek bir tedavisi yoktur. Bu bir bakıma da hastalığın türlü nedenleri olmasından ileri gelmektedir.

  Aşağıdaki tedavi yolları yararlı olabilir.
  - Kilo verin: Özellikle kalça, diz ve bileklerinde osteoartrit bulunan hastalar için zayıflamak önemlidir. Zayıflama rejiminin temeli, arıtılmış karbonhidratları ve hayvansal yağları azaltmaktır.
  - İltihabın beslenme yoluyla denetimi. Ağrının ve sertliğin altında yatan iltihap mekanizmalarını beslenme yoluyla sindirrnek mümkündür.
  - İltihaba karşı bilinen ilaçlar da aynı biçimde etkiler.
  - Bu hastalara hayvansal yağları çok az almalarını, iyi cins doymamış bitkisel yağlar kullanmalarını (örneğin; günde 1-2 tatlı kaşığı soğuk presten geçirilmiş ketentohumu yağı gibi); çay, kahve, kepek ve zarı çıkarılmamış tahıldan yapılmış ekmek gibi mineral emilimini önleyen yiyeceklerden kaçınmalarını; özellikle çinko, bakır, selen, manganez gibi minerallerin eksikliğini gidermelerini; anti-oksidant özelliklerinden dolayı, A, B, C vitaminli ve Beta- Karotenli besin bütünleyiciler almalarını salık veririz. Bu önlemler iltihabı geçirmekte yararlı olabilir. Ancak, böyle bir program bir uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

  Osteoartrit dejeneratif bir hastalıktır ve insan yaşlanınca ortaya çıkar. Ancak, yaşlanırken hafif, çoğu kez fark bile edilmeyen besin eksiklikleri de meydana gelir. Kuşkusuz, bu da birçok hastalığın, bu arada artritin ilerlemesini etkiler. Hangi tip besin bütünleyicinin hangi dozda kullanılması gerektiğini genelolarak söylemek olanaksızdır. Ancak, içinde karma vitaminier, mineraller bulunan iyi bir besin bütünleyici ilaç almanın ve beslenme konusundaki öğütleri tutmanın yararlı olacağını söyleyebiliriz.
 2. Zahra
  Üye

  Düşük seviyeli olan enflamasyonlar sonucu eklemlerde ağrılara yol açan ve eklemlerde bulunan Kıkırdağın yıpranması sonucu bu eklemlerde sıvının azalması ile oluşan Klinik bir Sendromdur. Bu hastalığa yakalananlar ağırlık kaldırmaya çalıştıkları zaman yürümekte ve ayakta durmakta zorluk çekerler.
+ Yorum Gönder