+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Ankilozan spondilit hastalığı hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ankilozan spondilit hastalığı hakkında bilgiler
  Ankilozan spondilit hastalığı hakkında bilgiler kısaca

  Arkadaşlar lütfen bana Ankilozan spondilit hastalığı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?


  Ankilozan spondilit, omurga ve leğen kemiğindeki eklemleri tutan, özellikle bel bölgesinde hareket kısıtlılığı yapan, kronik (müzmin) bir romatizmal hastalıktır. Omurganın hareketini sağlayan eklem ve bağlarda gelişen iltihap sonucunda, eklem ya da kemikler hareketlerini yitirecek şekilde birbirleri ile kaynaşabilir. Omurga dışında kalça, diz ve ayak eklemlerinde de iltihaplanma görülebileceği gibi az sayıda hastada çeşitli iç organ bulguları gözlenebilir.

  Hastalığın şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ciddi tutulumu olan hastalarda omurganın hareketlerini tamamen kısıtlayabilir. Buna karşın, sadece sabahları olan hareket tutukluğu ya da bel ağrısı dışında hiç bir yakınması olmayan hastalar da görülebilir. Omurgayı etkileyen romatizmalar spondiloartritler olarak isimlendirilmektedir. Ankilozan spondilit dışında, sedef hastalığının, iltihabi barsak hastalıklarının ve Reiter sendromunun da omurgada iltihaplanma yapabildiği bilinmektedir.

  Ankilozan spondilit erkeklerde kadınlardan 2-3 kat daha sık görülür ve genellikle erken yaşlarda (16-35 yaş) başlar.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki kemiklerin iltihaplanmasına yol açan bir hastalıktır. Bu hastalıkta heriki birleşir ve sadece bir kemik varmış gibi görünür. Pek sık rastlanılmayan bir hastalıktır.
+ Yorum Gönder