+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel fıtığı spinal kanal Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bel fıtığı spinal kanal
  Spinal kanal nedir

  Spinal kanal ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Bel fıtığından söz ederken insanlardaki bazı yanlış kanaatleri ortadan kaldırmak için “dar kanal” bahsine de değinmemiz gerekmektedir. Çünkü bilinenin aksine “dar kanal” tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır ve cerrahi tedaviden elde edilen sonuçlar ameliyat usulüne uygun yapıldığı takdirde en az bel fıtığındaki kadar yüz güldürücüdür. İçinden omurilik ve sinirlerin geçtiği omurga kanalı üst üste dizilmiş kemiklerden oluşan ince, uzun, kıvrımlı bir borudur.
  Bu kanalın belirli bir genişliği vardır. Şayet bu genişlik azalırsa kanalın içinden geçmekte olan omurilik ve sinirler sıkışmaya başlar. Neticede ağrı, uyuşma, yürürken bir süre sonra mecburi oturma, idrar ve büyük abdest kontrolünün bozulması, bacaklarda güçsüzlük, yürüme bozukluğu gibi belirtiler ortaya çıkar. Boyun bölgesindeki dar kanal ise kolları da etkiler.Bir kişide dar kanal varsa buna ilave olacak küçücük bir fıtık bile büyük ıstırap verebilir, klinik çok gürültülü seyredebilir.
  Yürüme mesafesi ve ayakta kalma süresi belirgin şekilde kısalmış hastalarda fizik tedavi ve diğer cerrahi dışı tedavi metodları genellikle başarısız kalmaktadır. Uzman doktor cerrahiye gerek görüyorsa geciktirilmemesinde yarar vardır. Bu tip hastalara uygulanan ameliyatla kanal genişletilmekte, sinir elemanlarının üzerindeki bası ortadan kaldırılmaktadır. Neticede hastalar çok rahatlamaktadırlar.
  Beraberinde bel fıtığı varsa aynı seansta fıtık da boşaltılmaktadır. Stabilizasyonun bozulması sözkonusuysa aynı ameliyat içerisinde omurgayı güçlendiren ve stabilizasyonu sağlayan girişim de yapılabilmektedir. Hasta çok yaşlıysa veya genel anestezi alması herhangi bir nedenden dolayı sakıncalıysa ameliyatlar spinal anestezi ile de gerçekleştirilebilmektedir.
  Bel fıtığı ameliyatı olan hastalara göre bu hastalar bir iki gün daha fazla hastanede tutulmaktadırlar. Ameliyat sonrası dönemde ise ortalama üç ay süreyle kendileri için uygun görülen korseyi takmaktadırlar.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Bel fıtığı olanlarda genellikle sert bir yatakta uyumaları tavsiye edilir, aslında bu yapılan bir yanlıştır, çünkü Sert yerde yatmak sırt ve bel kaslarının tutulmasına neden olduğu için yarar yerine zarar getirir.
+ Yorum Gönder