+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Yaşlı kişilerde bulunan bel fıtığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yaşlı kişilerde bulunan bel fıtığı
  Yaşlı kişilerde bel fıtığı hakkında kısaca bilgiler

  Lütfen arkadaşlar bana yaşlı kişilerde bel fıtığı ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Yaşlı kişilerde bulunan bel fıtığı teşhis ve tedavide birtakım özellikler arzeder.
  Muayene esnasında düz bacak kaldırma testi gençlerdeki kadar belirgin bulgu vermeyebilir. Omurgadaki kireçlenmeler ve disklerdeki dejenerasyon belin biyomekaniğini bozmuştur.
  Mevcut kanal daralmış olduğundan hastalarda yürümekle ortaya çıkan ve kendisini bir miktar yürüdükten sonra oturmak zorunda bırakan bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma-karıncalanma tarzında şikayetler bulunabilir.Yaşlı hastalarda kalp damar sistemini veya diğer sistemleri tutan ek patolojiler bulunabileceğinden bu hastalarda cerrahi tedaviye karar verirken çok daha titiz davranılmalıdır.
  Cerrahi tedavi mutlaka gerekiyorsa bu girişimin öncelikle genel anestezi altında hastayı tamamen uyutmak suretiyle yapılıp yapılamayacağı ortaya konmalıdır. Hastanın genel anestezi alması sakıncalı ise, o zaman kendisi spinal anestezi dediğimiz bel kısmından aşağısı tamamen uyuşturulmak suretiyle uyanık iken operasyona alınmakta ve hiçbir ağrı hissettirilmeksizin ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bu tarz ameliyatlarla yaşlı hastalarda da yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir.
  Hastada bel fıtığı ile birlikte omurilik kanalının darlığı da mevcutsa, o zaman cerrahi esnasında aynı seansta kanal da genişletilmektedir. Böylece ilerideki yıllarda hastada ortaya çıkabilecek birtakım olumsuz gelişmelerin önüne geçilmiş olmaktadır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Özellikle yaşlılar da göründüğünde yürümede çok zorluklar yaşanır. Yaşlı biri çok az bir süre yürüdüğünde bile hemen oturma ihtiyacı duyarlar ve bacaklarında uyuşma ve rahatsızlık duyarlar. Özellikle yaşlılarda oluşan bel fıtığında hiç bir ayrıntıyı gözden kaçırmadan tedavi edilmesi gerekir.
+ Yorum Gönder