+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Hamilelikte Bel Fıtığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hamilelikte Bel Fıtığı
  Hamilelikte Bel Fıtığı nedir

  Arkadaşlar bana hemen hamilelikte bel fıtığının ne olduğu ile ilgili bilgi verir misiniz?

  Bel fıtığının tedavisi bütün dünyada birtakım özellikler arzeder. Hamilelik ise bu konuda bazı zorlukları beraberinde getiren tamamen özel bir durumdur. Hamile bir bayanda ilerleyen aylarda karın içinde büyüyen cenin normalde bele ilave bir yük oluşturur ve belin biyomekaniğini olumsuz yönde etkiler. Fakat cenin yavaş büyüdüğünden dolayı bel ve sırt adaleleri ile destek dokular bu gelişmeye uyum gösterirler ve ön kısımda yer alan ağırlığı dengelerler.
  Bu sebeple gebeliğin ilk aylarında yapılacak risksiz ve hafif egzersizler ilerideki aylarda anne adayına büyük avantajlar sağlar. Ancak hamilelikle birlikte bel fıtığı da mevcutsa doktor ve hastanın işi bir hayli zordur. Çünkü zorluk daha teşhis döneminde başlamaktadır. Net bir teşhis için gerekli röntgen filmi çekimleri ve bilgisayarlı tomografi tetkiki bebeğe zararlı olabilecek x-ışınları nedeniyle yaptırılamamaktadır [Mutlak surette gerekli ise manyetik rezonans ile görüntüleme düşünülebilir]. Özellikle ilk üç ayda hastaya ilaç da verilememektedir. Bu dönemde şiddetli bel ve bacak ağrısı bulunan bir hastayla karşı karşıya kalan doktor gerçekten büyük sıkıntı çekmektedir. Ancak bu durumda bile yapılabilecek birtakım şeyler vardır.
  Bel fıtığı bulunan ağrılı bir hamile hasta öncelikle mutlak sert yatak istirahatine alınmalıdır. İlk üç aydan sonra evde hastanın beline yapılan hafif masajlar ve sıcaklık uygulamaları kısmen de olsa rahatlık sağlayabilmektedir. Ayrıca doktor kontrolünde karın kaslarına yönelik egzersiz programı da uygulanabilir. Mümkün mertebe hasta rahatlatılarak ve fıtığın daha fazla ilerlemesine engel olacak tarzda tedbirler alınarak bu kritik dokuz ayın atlatılması temin edilmelidir.
  Doğum esnasında, nöroşirürji uzmanı doktor ile hastayı takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanı son durumu bir kez daha beraberce değerlendirerek normal doğum ile sezaryen arasında karara varırlar. Doğumdan sonra ise hasta tekrar ele alınarak normal şartlarda teşhis ve tedavi metodları uygulanır ve kesin netice de o zaman elde edilir.
  Doğum ne şekilde olursa olsun (sezaryen veya normal doğum) doğumdan sonra karın kasları gevşemiş halde olacağından, lohusalık döneminde hasta karın adalelerini güçlendirici egzersiz programlarına alınmalıdır. Hamile bir bayanda bel fıtığı varsa ve mutlak surette ameliyat gerekiyorsa, bu girişim spinal anestezi ile gerçekleştirilmelidir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Bel fıtığında yapılan yanlışlardan biri 20-25 Gün yatak istirahati yapılmasıdır bu çok yanlış sadce İki gün yatak istirahati yeterlidir. Ve tedaviye devam edilmeli
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Hamilelikte bel fıtığı için alınacak önlemler nedir

  Hamile kadınlar kendilerini yormayacak biçimde yürüme ve yüzme yapabilir. Bel bölgesinde olan ağrılar için, imal edilmiş özel korseler kullanılabilir. Ağır yük kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Hamileler yüksek yerlere uzanmamaya dikkat etmelidir. Yumuşak ve derin koltuklarda oturulmamalıdır. Hareketsiz bir şekilde uzun bir süre kalınmamalıdır. Yatak ortopedik ve rahat bir yapıda olmalıdır. Otururken bel bölgesi bir yastıkla desteklenmelidir. Aşırı kilo almamak için, dengeli beslenmeye önem verilmelidir. Devamlı olarak ayakta kalmaya neden olacak uğraşlar yapılmamalıdır. Ayakkabılar alçak topuklu ve ortopedik olanlardan seçilmelidir. Doktorun önerisi doğrultusunda egzersizler yapılmalıdır. Özellikle son aylarda yapılacak her türlü harekette başkasından yardım alınmalıdır. Stres ve gerginlik içinde olmamaya dikkat edilmelidir
+ Yorum Gönder