+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel fıtığı ameliyat sonrası bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bel fıtığı ameliyat sonrası bakımı
  Bel fıtığı ameliyat sonrası bakımı kısaca bilgi
  Lütfen arkadaşlar bel fıtığı ameliyat sonrası bakımı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Mikrocerrahi teknik ile ameliyat olan hastalar aynı gün veya operasyondan bir gün sonra ayağa kaldırılıp yürütülmektedirler. Hastahanede yatış süresi ortalama bir veya iki gündür. Taburcu edilen hastalar bir hafta sonra beldeki bantı (primapor) kendileri çıkartarak evlerinde banyo yapabilirler. Dikiş aldırmaları gerekmez. İlk zamanlar banyo yaparken oturarak ve öne doğru eğilerek değil de, ayakta durup duş almak tarzında temizlenmeleri daha uygundur.
  Banyo esnasında hastanın ayağının kaymaması için banyo paspası ve gerektiğinde tutunmak için duvarda bir tutunma kolu bulundurulmasında yarar vardır. Normal şartlar altında hastaların aktiviteleri gün geçtikçe artmakta ve süre kişiden kişiye değişerek bir-üç hafta arasında olağan günlük yaşantılarına kavuşmaktadırlar. Ameliyat sonrası egzersizlere operasyondan üç hafta sonra başlanmasını tavsiye ediyoruz. Önce bir ay süre ile her bir hareketten günde bir kez beşer defa yapmak kafidir.
  Sonraki dönemde her ay hareketlerin sayısını beşer adet artırmak yeterli olmaktadır. Ameliyattan sonra bize hastalar sık sık Nelere dikkat edeceğim? Hangi hareketleri yapıp hangilerini yapmayacağım?diye sormaktadırlar. Onlara operasyondan sonra hastalıklarının artık sona erdiği belirtilerek, bundan böyle normal insanların nelere dikkat etmeleri gerekiyorsa kendilerinin de aşağı yukarı o şartlara tabi oldukları anlatılmakta ve sonraki sahifelerde teferruatlı bir şekilde tanımlayacağımız ‘100 öğüt”e titizlikle uymaları tavsiye edilmektedir.
  Cinsel hayatlarına başlamak içinse ameliyattan sonra bir ay beklemeleri gerekmektedir. Ameliyatın üzerinden birbuçuk ay geçtikten sonra hamile kalınmasında sakınca yoktur. Normal şartlar altında hastalar ameliyat olduktan üç ay sonra kontrol için gelmektedirler.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Açık Cerrahiden sonra kesi bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz ve cerrahiden hemen sonra ağrı tamamıyla yok olmayabilir. Gövdenin tüm ağırlığının bacaklara aktarımı bel bölgesinde yerleşik bu yapılar aracılığıyla olur. Aşırı kiloluluk bel fıtığının en sık nedenidir. Çünkü Vücudumuzun ağırlığını omurgamız tasır.
+ Yorum Gönder


bel fıtığı hemşirelik bakımı,  FITIK AMELİYATINDA HEMŞİRELİK BAKIMI,  bel fıtığında hemşirelik bakımı,  bel fıtığı olan hastaya hemşirelik bakımı,  bel fıtığı ameliyatı sonrası hemşirelik bakımı,  bel f