+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel fıtığında ağrının ters tarafta olması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bel fıtığında ağrının ters tarafta olması
  Bel fıtığında ağrının ters tarafta olması kısaca

  Arkadaşlar hemen bana bel fıtığında ağrının ters tarafta olması hakkında bilgi yazar mısınız?

  Bel fıtığı hastalarında şikayetler genellikle fıtığın olduğu tarafta görülür. Fakat bazı hastalar vardır ki, bel fıtığı bir tarafta olduğu halde şikayetleri karşı taraftadır. Mesela yapılan tetkikler neticesinde diskin sağ tarafa doğru fıtıklaştığı net olarak tesbit edilir fakat hastanın ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı gibi belirtileri sol bacağındadır.
  Tabi ki bunun tersi de sözkonusu olabilir. Bu durumdaki hastalara günlük hekimlik pratiğimiz esnasında çok nadir rastlamaktayız. Konunun bilimsel izahı mümkün olduğundan karşılaştığımız tablo bizi hiç şaşırtmamakta ve yaptığımız açıklamalar neticesinde hasta da durumunu öğrenip rahatlamaktadır.
  Burada sıkışan yine sinir elemanlarıdır. Disk sağ veya sol taraftan kanala doğru taşarak sinirleri itmekte ve karşı tarafta sıkıştırmaktadır. Böylece hastanın şikayetleri karşı tarafta ortaya çıkmaktadır. Ancak doktor tedavisini fıtıklaşan diske göre planlamakta ve operasyon sözkonusu ise bunu fıtıklaşan taraftan gerçekleştirmektedir. Neticede fıtıklaşan disk boşaltıldığında hastanın karşı tarafta olan şikayetleri de sona ermektedir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Böyle bir klinik tablo yine sinir elemanlarının sıkışması sonucu ortaya çıkar. Burada sıkışan yine sinir elemanlarıdır.
+ Yorum Gönder