+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Osteoporozis kemik erimesi hakkında kısa bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Osteoporozis kemik erimesi hakkında kısa bilgi
  Osteoporozis Nedir?

  Lütfen arkadaşlar bana hemen osteoporozis ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
  Kemik yapımız, önemli organlarımızı koruyan, vücudumuzu destekleyen ve yaşamımız için gerekli temel maddelerden biri olan kalsiyumu depolayan canlı bir dokudur. “Canlı”dır, çünkü yaşamımız boyunca kemik yapımı ve yıkımı bir denge halinde devam eder. Bu yapım ve yıkım arasındaki dengenin çeşitli nedenlerle yıkım lehine bozulması kemik kaybına neden olabilir. Aslında kemik dokusu kaybı yaşlanma sürecinin doğal bir sonucudur ama bunun kırıklara neden olacak derecelerde fazla olması hastalık yani “osteoporoz” dur.
  Osteoporoz nasıl oluşur ve kimlerde görülür?
  Normalde 30-35 yaşlarına kadar
  kemik yapımı yıkımdan daha fazladır ancak bu yaştan sonra kemik kaybı hızlanmaya başlar. Kadınlarda özellikle menopozdan sonra bu kayıp artar, 65 yaş üzerindeki kişilerde ise hem kadınlarda hem erkeklerde aynı hızda kayıp olur.
  Osteoporoz kemiklerin zamanla kalsiyumunu kaybederek, anormal derecede delikli ve zayıf bir hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Kemikteki bu kütle azalması, kemiğin mekanik gücünü zayıflatır ve çoğu zaman hafif bir darbeyle ya da hiç darbe olmaksızın kırılma olasılığını artırır. Osteoporozlu kişilerde ya hayatın önceki dönemlerinde kemik yapımı daha az olmuştur, ya da bu bireylerde ileri yaşlarda görülen kemik kaybı normalde beklenenden fazladır.
  Osteoporozun sıklığı yaş ilerledikçe artar. Başlangıçta, kırık olmadığı sürece, hiçbir ağrı ya da şikayet yapmadığından sinsice ilerleyebilir. Bu durumda ağrılı kırıklar ve şekil bozuklukları ile ortaya çıkabilecek sakatlık hali, yaşam kalitesinin bozulmasına, bağımsız yaşayabilme ve hareket yeteneğinin kaybına, hatta ölüme neden olabilir. Kalça kırığı meydana gelen yaşlıların, kırıktan sonraki 1 yıl içerisinde ölme olasılığı, aynı yaştaki sağlıklılara oranla çok daha fazladır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Osteoporozis en yaygın olarak bilinen bir kemik hastalığıdır. Genelde bu hastalığa yakalananlar çok fazla yaşamazlardı ancak son yıllarda ömrü uzatmak için tedavi yöntemleri bulunmuştur ve kemik kırılganlığını artırır.
+ Yorum Gönder


kemik erimesi ile ilgili kısa bilgi