+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Osteoporozun belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Osteoporozun belirtileri nelerdir
  Osteoporozun Hakkında Bilgi

  Arkadaşlar sizce osteoporozunun anlamı ne olabilir bana açıklar mısınız?

  Kırıklar osteoporozun en korkulan belirtisi olsa da başlangıçta hastalarda bel ve sırt ağrıları, omurgalarda çökme kırıkları ve boyda kısalma, sırtta kamburlaşma görülebilir. Vücutta el bileği, kaburga ve kalça kemiklerinde kırıklar gelişebilir. Yaygın inanışın aksine, yaygın ağrılarla veya kırık dışında kemik-eklem ağrıları ile osteoporozun ilişkisi yoktur.
  Osteoporoz tanısı nasıl konur?
  Osteoporoz tanısı hastanın özellikle risk faktörleri açısından çok detaylı sorgulanması ile başlar. Kas-iskelet sisteminin uzman bir doktor tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir. Normal röntgen incelemesi ancak kemiklerin %30 kadarı kaybolduktan sonra bulgu verdiğinden başlangıçta yetersizdir. Yine de bel-sırt ağrısı yapabilecek diğer hastalıkları elemek ve varsa osteoporoza ait kırıkları görmek için gereklidir. Erken tanı “kemik dansitometrisi” adı verilen kemik yoğunluk ölçümleri ile yapılabilir. Diğer hastalıkların ayrımında ve kemik yıkım hızının tesbiti ile en uygun ilacın seçiminde kan ve idrar tetkikleri de yardımcıdır.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu hastalığın belirtilerinden bazıları bel ve boyun da ağrı olması, sırtın kamburlaşmaya başlaması ve boyun kısalması, kaburgalarda kırılmalar ve özellikle bileğin kırılmasıdır. Bu hastalığa yakalanmak istemiyorsak otuzlu yaşlara kadar elimizden geldiğince kemiklerimizin gelişmesi için çalışmalıyız.
+ Yorum Gönder