+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Fizik tedavi hareketleri resimli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Fizik tedavi hareketleri resimli
  Fizik tedavi hareketleri görselleri

  Lütfen bana fizik tedavi hareketlerinin bir kaç resmini gönderir misiniz?
  Egzersiz -1 : (izometrik quadriseps)

  Resimdeki pozisyonda olduğu gibi uzanılır, bir kanepe yada koltuğa yaslanarak da yapılır. Sol bacak bükülür, diğer bacak düz olarak uzatılır ve baldır ön kasları sıkılır sıkmaya 10-20 sn. devam edilir. 5-10 defa tekrarlanır diğer taraf için de ( gerekliyse ) yapılır.

  Egzersiz-2 : (quadriseps kuvvetlendirme)

  Aynı pozisyonda sağ bacak düz olarak havaya doğru kaldırılır ( 5-10 cm ) 5-10 sn tutulur. Bırakılır ve 5-10 defa tekrarlanır.

  fizik-tedavi.jpg

  Egzersiz -3 :( iliotibial bant ve baldır germe )

  Oturma pozisyonunda sol bacak uzatılır, sağ diz bükülür, sağ ayak sol dizinde soluna konulur. Sonra sol dirsekle sağ diz sola doğru zorlanır ve gövde sağa doğru döndürülüp 10-20 sn germe yapılır.

  Egzersiz -4 : (iliotibial bant germe)

  Şekilde görüldüğü gibi sağ bacak sol bacak önünde çaprazlanır, eller bir arada tutularak alabildiğince öne doğru eğilinir. Sol baldırın dışındaki zorlanma hissedilmelidir. 10-20 sn germe sürdürülecek ve 5-10 defa tekrar edilecek.

  Egzersiz-5 : ( harmstring germe )

  Diz ve kalça 90 derece bükülür. Daha sonra sol bacak, baldır arka kaslarında zorlanma hissedilinceye kadar düzleştirilir. 5-10 kez tekrarlanır.

  Egzersiz -6 : ( kalça iç kaslarını kuvvetlendirme )

  Oturma pozisyonunu bir lastik top dizler arasına sıkıştırılır, 5-10 sn tutulur 5-10 kez tekrarlanır.

  Egzersiz-7 : ( kalça açıcı kasları kuvvetlendirme )

  Sağ diz hafif bükülmüş olarak ayakta durulur. Sonra sağ bacak 30 derece kadar açılır, 2-3 saniye tutulur, yavaşça kapatılır. Kalça ve dizin dönmesine izin vermeyin.

  Egzersiz-8:( kalça ve baldır germe )

  Sağ diz kıvrılarak oturulur. Sol diz havaya kaldırılır. Sol ayak tabanı yere oturtulur. Sonra, sol diz karşı tarafa doğru gerilir, 20 sn tutulur.

  Egzersiz-9:( baldır germe )

  Şekildeki pozisyonda bir duvara yaslanılır. Duvardan uzak olan baldırda germe oluşturacak şekilde öne doğru yaylanılır, 10-20 sn bu şekilde durulur, 5-10 defa tekrarlanır.
 2. Zahra
  Üye

  Fizik Tedavi, bir kaza veya olay sonucu oluşmuş olan ve vücutta kendini belirli derece de gösterip rahatsız duyulan nedenlerden dolayı Ameliyat gibi yöntemlere başvurmadan elektrik akımı ve soğuk ve sıcak aletlerle uygulanan tedavi yöntemidir.
+ Yorum Gönder


fizik tedavi hareketleri,  fizik tedavi hareketleri resimli,  bacak egzersizleri,  diz için fizik tedavi hareketleri resimli,  fizik tedavi egzersizleri,  fizik tedavi hareketleri bacak