+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kireçlenme Tedavisi Nasıl Yapılır
  Kireçlenme tedavisi nasıl yapılır kısaca

  Sizce arkadaşlar kireçlenme tedavisi nasıl yapılmaktadır kısaca açıklar mısınız?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KİREÇLENME

  Kireçlenme yılların getirdiği kötü sürprizlerden biri. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun yıllarla birlikte aşınması ve zarar görmesiyle gelişiyor. Genellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülüyor. Ancak erkeklerde de yaş ilerledikçe kireçlenme oluşabiliyor.

  Kireçlenmeyle birlikte eklemlerde hareket güçlüğü başlar. Sabahları saatler boyu geçmeyen eklem sertleşmesi sabahları dayanılmaz hale getirebilir. Ayrıca şiddetli ağrılara da neden olur. Tedavisiyse ne yazık ki yoktur. Tedavi daha çok hastalığı yavaşlatmayı ve belirtilerin şiddetini azaltmayı hedefler. Tedavi aşamasına geçmeden önce eklem kireçlenmesi tanısı nasıl konur öğrenelim ardından tedaviyi ayrıntılı ele alalım.


  Kireçlenmenin kesin bir tedavisi ne yazık ki yok. Tedavinin asıl amacı hastalığın seyrini ve belirtilerin şiddetini azaltmak. Bu nedenle kullanılan yöntemlerse hastalığın seyrine göre değişiyor. Tedavi öncelikle ilaç tedavisiyle başlıyor. En son olarak da ameliyat uygulanıyor. Şimdi gelin daha önce de söylediğimiz gibi tedavi aşamasını ayrıntılı ele alalım.

  Asetaminofen: Kireçlenmeye bağlı ağrıyı azaltmak için kullanılır. Ancak söz konusu bir iltihaplanma varsa iltihabı kurutmaz. Genellikle başlangıç ve orta seviye kireçlenme vakalarında tercih edilir. Asetaminofen mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Çünkü karaciğer hasarına neden olabilir.

  Nonsteroidal anti-enflamatuar ilaçlar: Bu tür ilaçlar ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltabilir. Genellikle ibuprofen ve naproksen bazlıdırlar. Ancak reçete edilirse alınabilen ilaçlardır. Bunun nedeni çok fazla yan etkisinin olması. Bu yan etkilerden başlıcaları: kulak çınlaması, midede tahriş, kalp sorunları, karaciğer ve böbrek hasarı.

  Narkotikler: Yalnızca çok şiddetli kireçlenme vakalarında kullanılırlar. Ağrıyı hafifletme amaçlıdırlar. Doktor reçetesi olmadan kullanılmaları yasaktır. Çünkü bağımlılık yapabilirler.

  Kortizon iğneleri: Kortikosteroid bazlı ilaçlar kireçlenmeye bağlı gelişen ağrıları hafifletmek amacıyla kullanılan ilaçlardan bir diğeri. Bu işlemde doktorunuz eklem çevresini uyuşturur ve sorunlu bölgeye direk olarak kortizon enjekte eder. Ancak olabildiğince az kullanılır. Çünkü uzun süreli kullanımlarda kıkırdak yapısına zarar verebilir.

  Yağ iğneleri: Hyaluronik asit türevlerinin enjeksiyonu kireçlenmeye bağlı ağrıları azaltmaya yönelik kullanılır.

  Kemik ameliyatı: Osteotomi denen bu yöntemde eklemler tekrar bacakla hizaya getirilir. Bu şekilde ağrının hafiflemesi sağlanır.

  Eklem replasmanı: Bu cerrahi müdahale yöntemine artroplasti de nedir. Artroplastide cerrah hasarlı eklem yüzeylerini temizler. Ardından bu bölgeye plastik ya da metal protezler takar. En çok kalça ve diz eklemlerinde tercih edilir. Ancak çok fazla tercih edilmez. Çünkü enfeksiyon ve emboli riski oldukça yüksektir. Ayrıca suni eklemler zamanla yıprandığından yenilenmesi de gerekir. Bu da tercih edilmesinin önündeki bir diğer engel.

+ Yorum Gönder