+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Romatizmaya Iyi Gelen Egzersizler Nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Romatizmaya Iyi Gelen Egzersizler Nasıldır
  Romatizmaya iyi gelen egzersizler nasıldır kısaca

  Arkadaşlar benim romatizmam var romatizmaya iyi gelen egzersizler nasıldır açıklar mısınız?
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Romatizma için ısının

  Romatizmanız olsun olmasın egzersize başlamanın en sağlıklı yolu ısınmak. Isınmamış kaslarla egzersize girişmenin size bir faydası olmaz. Ayrıca daha çok ağrıya hatta yaralanmalara neden olabilir. Romatizmanız varsa fazladan birkaç şey yapmanız gerekebilir. İnsanların çoğu sıcak su torbası ya da ılık bir duşu ısınma öncesinde yardımcı olarak kullanıyor. Böylece eklemlerin arasında sıvılar akışkan hale geliyor, eklemler daha rahat hareket edebiliyor.
  Hareketin kendisi de kasların ısınması için yeterli olabilir. Yürümeye ya da yüzmeye hazırlanıyorsanız ısınma egzersizi hafif tempoda yürümek ya da yüzmek olabilir. Esneme egzersizleri de egzersizin kendisine başlamadan önce ısınmak için ideal. Ayak parmaklarınıza ulaşmaya çalışmak iyi bir esneme hareketi olabilir.
  Romatizma için egzersiz

  Birazdan anlatacağımız egzersizleri 3 ile 5 tekrar arasında yapmanızı öneririz.
  Yanlara eğilme: Ellerinizi kalçalarınıza koyun. Belinizden bir yanınıza doğru eğilin daha sonra düzleşin. Hareketi diğer yanınız için tekrar edin.
  Omuz kaldırma: Her iki omzunuzu ya da sadece birini kulaklarınıza doğru kaldırmaya çalışın. İndirin ve hareketi tekrar edin.
  Kol döndürme: Kollarınızı iki yana açın ve çevirmeye başlayın. Hareketi diğer tarafa doğru tekrar edin.
  Yerinde dönme: Ayaklarınız, omzunuz aynı hizada olacak şekilde dikilin. Önce sol sonra sağ tarafa dönün.
  Romatizma için güçlendirme egzersizleri

  Kasları güçlendirmek zannettiğiniz kadar zor değil. 1 litrelik su şişesi bile işinizi görebilir. Bunun için spor salonuna ihtiyaç duymazsınız. Sandalyede oturarak ve televizyondan egzersizleri izleyerek kaslarınızı güçlendirmeniz mümkün.
  Ağırlık kaldırmaya başlayacaksanız 12 ile 15 dakika boyunca iyi bir şekilde taşıyabildiğiniz ağırlıktan başlamanız yararlı olacaktır. Ayrıca ağırlıklarla kendinizi rahat hissetmeniz de önemli.
  Pazılar (bisep): Üst kolunuz vücudunuza yapışık olsun. Ağırlığı omzunuza doğru kaldırın ve indirin. Hareketi diğer kolunuz için tekrar edin.
  Trisep: Ağırlığı kafanızın ardında iki elinizle tutun. Bilekleriniz yukarı baksın. Ağırlığı aşağı indirip kafanızın üstüne doğru tekrar kaldırın.
  Duvar pres: Duvarın yaklaşık 30 cm uzağında ayakta durun. Ellerinizi omuzlarınızdan biraz daha geniş olacak şekilde açın. Göğsünüzü duvara doğru indirin. Daha sonra kendinizi başlangıç pozisyonuna itin.
  Romatizma için aerobik hareketleri

  Romatizmanız olsun olmasın haftada 3 gün 30 dakikalık egzersizler her yetişkin için olmazsa olmazlar listesinde. Bunu gün içinde küçük kısımlara da bölebilirsiniz.
  Yürümek, bisiklete binmek, yürümek, tai chi, yoga ve su aerobikleri romatizma için iyi egzersizler. Su egzersizleri özellikle iyi çünkü su ısınmanıza daha çok yardımcı. Eklemlerinizi ve kaslarınızı yavaşça hareket ettirmenizi sağlıyor. Böylece kaslarınız güçleniyor.
  Kaplıca ve spalar da rahatlatıcı ve hafif egzersiz içeren alanlar. Yanız unutmayın yaşınız ilerledikçe çok sıcağa maruz kalmamaya dikkat etmelisiniz.
  Günlük hayatınızda da ağrınızı hafifletecek egzersizler yapabilirsiniz. Araba yıkamak, ev temizlemek, vitrin dolaşmak, televizyon izlerken odada gezinmek çok büyük hareketler gibi görünmese de eklemlerinizi hareket halinde tutar ve kalori yakmanızı sağlar.

  Alıntıdır.

+ Yorum Gönder